Dodający

Członkowie Wodnej Masy Krytycznej - Cecylia Malik, Małgorzata Nieciecka, Bartolomeo Koczenasz, Martyna Niedośpiał i Jakub Wesołowski


Ilość uczestników:

Rzeka Wisła, Miasto Kraków

Finalistka Konkursu Rzeka Roku 2014

Rzeka, która jest duszą miasta

Wodna Masa Krytyczna to obywatelski performers wymyślony przez ludzi, którzy powiedzieli „dość tego” i postanowili odzyskać rzekę dla miasta. W tym roku już po raz trzeci namawiali krakowian do wspólnego pływania po Wiśle kajakiem, łódką, pontonem czy po prostu na własnoręcznie zbudowanej tratwie. Miłośnicy tej rzeki przekonują, że można podziwiać Wisłę nie z dystansu, że warto doświadczyć jej z bliska, dotknąć, poznać osobiście. Przecież każda rzeka to przestrzeń publiczna miasta, wszyscy mogą z niej korzystać. Kiedyś tak było. Na przedwojennych zdjęciach Krakowa widać, jak na nadwiślańskich plażach pod Wawelem mieszczanie tłoczą się niczym w nadmorskim kurorcie. Rybacy i flisacy parkowali tam swoje barki, nabrzeże tętniło życiem. Późniejsze zdjęcia pokazują coś innego - przemysł, transport i... brud, z powodu którego rzeka nie zamarzała. Teraz Wisła znów zamarza, ale korzystają z niej głównie łabędzie, komercyjne barki restauracyjne i tramwaje wodne dla turystów. Tak być nie powinno, z rzeki powinni zacząć korzystać także mieszkańcy Krakowa. Przecież to rzeka płynącą pod Wawelem, rozcinająca stare dzielnice, Kazimierz i Podgórze. Rzeka, która jest prawdziwą duszą Krakowa.

Wisłę zgłosili członkowie Wodnej Masy Krytycznej - Cecylia Malik, Małgorzata Nieciecka, Bartolomeo Koczenasz, Martyna Niedośpiał i Jakub Wesołowski.

Rzeka Wisła w internetowym Konkursie Rzeka Roku 2014 zajęła 10 miejsce otrzymując 182 głosy.


Rzeka roku 2014-12-30