Nowatorska metoda oczyszczania jeziora

2014-04-24 15:00

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oczyszczają zdegradowane jezioro Łajs w podolsztyńskiej gminie Purda. Oczyszczanie prowadzone jest nowatorską metodą napowietrzania - na dno jeziora wtłaczana jest natleniona woda z pobliskiego strumienia.
Jezioro Łajs ma powierzchnię ok. 50 ha i jest położone na historycznej granicy Warmii i Mazur. Mimo położenia w malowniczej okolicy, w pobliżu wielu domów letniskowych oraz pensjonatów, turyści i mieszkańcy nie mogli od lat w pełni korzystać z uroków akwenu. Zbiornik uległ degradacji, bo spływały do niego ścieki. Woda w głębi jeziora była zielona albo brunatna. Strefa tlenowa w jeziorze, mającym głębokość ośmiu metrów, sięgała zaledwie 2-3 metrów, a przejrzystość wody wynosiła co najwyżej metr.
Olsztyńscy naukowcy zmodyfikowali dotychczas stosowaną metodę napowietrzania, która wiązała się z dużymi kosztami; wykorzystali do natleniania jeziora naturalnie wpływający do niego strumień. Ciek wodny wpuszczony został w rurociąg o długości 300 metrów, który leży na dnie jeziora. "Natleniona woda ze strumienia wtłaczana jest w najgłębsze miejsce jeziora, tam następuje natlenienie jeziorowej wody, poprzez co zatrzymane zostały procesy gnilne, a osady denne się mineralizują i w rezultacie następuje poprawa jakości wody" – wyjaśnił dr Łopata, z Katedry Inżynierii Ochrony Wód Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który wraz z dr Grzegorzem Wiśniewskim, opracował nowatorską metodę oczyszczenia akwenu.
Jak zaznaczył dr Łopata, rekultywacja jeziora Łajs jest ważna w kontekście szerszego planu ochrony środowiska w tej okolicy. Jezioro zasila w wodę jezioro Kośno, które jest rezerwatem. Oczyszczenie wód jeziora Łajskiego przyczyni się więc do poprawy wód 500-hektarowego jeziora Kośno, będącego pod ochroną.

Źródło: PAP Nauka w Polsce
Czytaj cały artykuł

Zdjęcia: Stowarzyszenie Łajs 2000
 

  • Rzeka Roku 2014

  • Zaadoptuj rzekę 2014

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl