14. Wielkie Sprzątanie Parsęty!

2019-06-10 10:29

W sprzątaniu brali udział m.in. uczniowie i nauczyciele z okolicznych szkół, niezawodni strażacy z OSP, członkowie Straży Rybackiej i lokalnych klubów wędkarskich. Do kontenera trafiły głównie puszki, plastikowe butelki, trochę szkła. Wspólne sprzątanie zakończyło się wielką biesiadą z występami lokalnych i regionalnych talentów.

- „W przyszłym roku będziemy mieli 15 – lecie! Śmieci coraz mniej. Parsęta robi się coraz piękniejsza, a i świadomość wszystkich nas zdecydowanie się zmieniła. Widać to po tym, jak kupujemy żywność, czytamy etykiety, dokonujemy wyboru czy zjeść rybę z jeziora, czy z Bałtyku. Przy okazji warto zrobić sobie przerwę w tym wszechobecnym pędzie. W takim miejscu jak tereny nad Parsętą człowiek się restartuje, tu się odpoczywa” – komentował Jan Wołejszo, prezes firmy Troton.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, dodał - „Naturalna Parsęta to prawdziwy skarb. Zwłaszcza wobec pomysłów regulowania rzek, robienia z nich po prostu kanałów. To bardzo niebezpieczne, bo klimat naprawdę się zmienia, czekają nas susze i deszcze nawalne. Taka dzika rzeka to skarb. Powinniśmy ją nie tylko sprzątać, ale i dbać o to by pozostała niezmieniona dla kolejnych pokoleń”.

W tym roku atrakcją akcji były występy utalentowanych dorosłych i dzieci, z rewelacyjnymi uczniami szkoły baletowej i zespołem taekwondo Ap Chagi z Robunia włącznie. Było puszczanie wielkich baniek mydlanych i malowanie twarzy (lub zmywalnych tatuaży). Wyjątkowa atrakcja czekała nad rzeką: średniowieczna chata rybacka rekonstruktorów. Jedną z większych atrakcji była przejażdżka Parsętą. 

Do zobaczenia za rok! na 15. Wielskim Sprzątaniu Parsęty!

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl