Dzień Ryby 2015

Raz w roku Hel świętuje Dzień Ryby, chcąc tym samym podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju zrównoważonego miasta i regionu. W ramach projektu została zrealizowana kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz zrównoważonej eksploatacji zasobów ryb przemysłowych i gatunków chronionych – zagrożonych wyginięciem.

25. 07.2015 w Helu odbyła się kolejna edycja Dnia Ryby - naukowcy, ekolodzy, animatorzy i artyści przekazywali wiedzę na temat wodnego i podwodnego świata Morza Bałtyckiego i polskich rzek. Klub Gaja łącząc ekologię, edukację i sztukę zwracał uwagę uczestników na związki ludzi z rzekami oraz morzem a instalacją edukacyjną Ryba z butelek PET zwracał uwagę na problem zaśmiecania rzek i Bałtyku.

W tym roku Dzień Ryby rozpoczął przemarsz przez miasto Męskiego Chóru „Zawisza Czarny” do fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie na uczestników czekały gry i zabawy Klubu Gaja i kioski Stacji Morskiej.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko dekorowania piernikowych troci wędrownych czyli „Na stół RYBA” oraz stoisko „Dizajn z Rybą” na którym można było samodzielne odbić symbol ryby na bawełnianych torbach na zakupy. Dzieci wspólnie z edukatorami budowały z klocków Lego wielką makietę rzeki idealnej - przyjaznej ludziom i przyrodzie, rzeki która uchodzi do Bałtyku, a na piaskowej łasze wylegują się foki. Uczestnicy mogli także zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerowa grę planszową „Rzeka idealna” mierząc się z pytaniami o rzekach i Bałtyku. Wspólnie z artystką Cecylią Malik malowano różne gatunki ryb i słuchano o nich opowieści na stoisku „Jaka ryba tu mieszka?”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” Stacji Morskiej IOUG poznawano ssaki bałtyckie oraz ryby żyjące w morskich głębinach, sprawdzano jak zostać badaczem mórz i oceanów.

Atrakcją Dnia Ryby stała się instalacja edukacyjna – ogromnych rozmiarów ryba z plastikowych butelek PET przed Domem Morświna. Do jej budowy, wraz z Klubem Gaja i artystami Michałem Kałużnym i Mariuszem Maciejewskim, przyłączyć się mógł każdy, wystarczy, że przyniósł zużytą, czystą i zakręconą butelkę PET. Niezwykły efekt ułożenia ponad 3 tysięcy butelek można było zobaczyć podczas podświetlenia ryby nocą.

Dzięki wielodniowym działaniom, prowadzonym przez Klub Gaja, w ramach promocji Dnia Ryby, wkroczyliśmy na ścieżkę eko-edu-artu w najlepszym wydaniu. Edukacja ekologiczna poprzez sztukę okazała się nie tylko skuteczna ale i piękna. A właśnie o to nam chodzi: zachęcać, rozmawiać, uczyć i tworzyć. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji było to naprawdę ważne i potrzebne wydarzenie – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja. 

Dzień Ryby zakończył się happeningiem Klubu Gaja. Korowód ludzi i ryb popłynął w strugach deszczu i z nurtem błękitnej symbolicznej rzeki od Fokarium pod rzeźbę ryby z butelek. Finał okazał się dobrą zabawą, a nagła burza i ulewa dodała całemu wydarzeniu dodatkowej oprawy.

Pomimo pochmurnej i wietrznej pogody frekwencja dopisała. Na kilka dni przed Dniem Ryby Klub Gaja zapraszał mieszkańców i turystów Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Jastarni i Juraty do uczestnictwa w wydarzeniu, rozdając zaproszenia w kształcie troci wędrownej na ulicach oraz w punktach gastronomicznych. Każdy mógł także odbić symbol ryby na błękitnej wstędze, symbolizującej rzekę, którą wykorzystano do happeningu na finał Dnia Ryby.

Dzień Ryby dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Realizowany był przez Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska. Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Instalacja edukacyjna – ryba z butelek realizowana była przez Klub Gaja przy współpracy m.in. z Lonza-Nata i Fundacją Nasza Ziemia.

Klub Gaja realizował do 31 sierpnia 2015 roku zadanie pn. Dzień Ryby 2015. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 49 000 zł., z czego 40 000 zł. wyniosła dotacja ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Zobacz wideorelację z Dnia Ryby w Helu >>>

Zobacz fotorelację na Facebook'u >>>

***

Klub Gaja serdecznie zaprasza na Dzień Ryby w Helu, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 25 lipca 2015r. Przyjdź i dowiedz się jak chronić Morze Bałtyckie oraz polskie rzeki, bo od stanu jakości wód w naszych rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych.

W Dzień Ryby (25 lipca 2015 od godziny 11.00 do 17.00 na placu przed wejściem do Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja: „Na stół RYBA” czyli dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Będzie także można zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” edukatorzy Stacji Morskiej SMIOUG zaprezentują m.in. narzędzia połowowe bezpieczne dla fok a także najnowsze wyniki badań dotyczące morświnów. Dzień Ryby dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kiedyś rybom do życia wystarczyła czysta woda i naturalne siedliska: dla rozrodu, dla ukrycia się i żerowania. W tamtym czasie morze żywiło i bogaciło naszych przodków. Starczało ryb dla wodnego ptactwa, fok i morświnów. Dziś, by przetrwać wiele ryb potrzebuje pomocy nauki, instytucji państwa oraz pozarządowych organizacji. Gatunki giną, ich zasoby się zmniejszają, rybacy odchodzą od uprawiania zawodu, wielu bałtyckich ryb nie opłaca się łowić. – mówi prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej IOUG w Helu.

Bez szerokiej edukacji, opartej o przekonywujące i rzetelne informacje, pozyskanie opinii publicznej na rzecz „ekologicznego nawrócenia” człowieka będzie trudne. Dziś, nawet te grupy społeczne, które żyją z produktów i usług przyrody nie bardzo chcą pozostawiać ją w spadku dla przyszłości. To może skończyć się poważnymi kłopotami ekonomicznymi. Widać też wyraźnie, że zwykłe upowszechnianie wiedzy jest zbyt wolne wobec postępów degradacji natury i do niektórych grup społecznych nie dociera. Wiele osób zarzuciło czytanie, gdyż jest ono zbędne w świecie języka „ikon”. Uważam, iż nastał czas na przekaz językiem i symboliką ze sfery „eko-edu-art”. Dlatego tak bardzo cenię to co umie i robi Klub Gaja. – dodaje prof. K.E. Skóra.

Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem prowadzonym przez Klub Gaja i przemarszem uczestników pod instalację edukacyjną – ryby z plastikowych butelek PET, która ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania Bałtyku.

Zobacz galerię na dole strony >>>

***

Ze wszystkich śmieci w morzu tylko 15% znajduje się na brzegu. Kolejne 15% pływa w toni a aż 70% zalega na jego dnie! Plastikowych butelek nie zostawiajmy na plaży i nie wyrzucajmy za burtę – plastik rozcierany falami na coraz mniejsze kawałki jest zjadany przez ptaki, ryby a w efekcie także i przez nas! Plastikowe butelki najlepiej…. Umyć, zakręcić i przynieść na plac przy Domu Morświna w dniach 20-25.07.2015r.! To właśnie z nich powstaje instalacja edukacyjna Klubu Gaja na Dzień Ryby w Helu

Od 20 lipca aż do Dnia Ryby Klub Gaja wspólnie z artystami Michałem Kałużnym i  Mariuszem Maciejewskim oraz publicznością budują instalację edukacyjną – ryba z plastikowych butelek. Akcja ta ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania morza. Każdy może się do niej przyłączyć! Wystarczy przynieść ze sobą zużytą, czystą i zakręconą butelkę PET.

Problem zaśmiecania Morza Bałtyckiego jest ogromny, choć niewidoczny. Plastik wrzucony do morza jest rozcierany przez fale, stając się z czasem niewidocznym plastikowym pyłem. Pył ten jest zjadany przez drobne organizmy a także ryby i ptaki. W efekcie sami zjadamy to, co wyrzuciliśmy do morza.

Ogromnym problemem są rany zadane morskim zwierzętom oraz nadmorskim ptakom przez śmieci pozostawione na plażach lub dryfujące w wodzie. Bardzo często stają się one śmiertelną pułapką dla ryb, ptaków a także np. fok. Śmieci są zagrożeniem dla siedlisk i miejsc rozrodu, bez których wiele gatunków morskich organizmów wyginie.

Instalacja edukacyjna Klubu Gaja  – ryba z plastikowych butelek PET powstaje w ramach Dnia Ryby w  Helu przy współpracy m.in.z Lonza-Nata i Fundacją Nasza Ziemia. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą zdobyć wiele ciekawych informacji dotyczących Morza Bałtyckiego oraz jego fauny i flory – 25. lipca 2015 do Helu. Dzień Ryby dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Realizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska. Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
 

***

Klub Gaja zachęca - przyjdź i dowiedz się jak i gdzie żyją ryby, jak łowią je rybacy, jak się je bada, jakie zagrożenia dla ryb stwarza nierozważne postępowanie człowieka, jak je należy chronić, aby były zawsze. Bo bez ryb nie będzie rybaków! Zapraszamy 25 lipca 2015 (w sobotę) na Dzień Ryby.

W dniach 22-23 lipca we Władysławowie, Jastrzębiej Górze, Jastarni i Juracie Klub Gaja prowadzić będzie akcje informacyjne zapraszające na Dzień Ryby w Helu.

Dzień Ryby (25 lipca.2015) rozpocznie się od śpiewającego przemarszu Chóru Zawiszy Czarnego od ulicy Wiejskiej, przez Bulwar Nadmorski im. Prof. Kazimierza Demela do ulicy Portowej w rejonie wejścia do Fokarium.

Od godziny 11.00 na placu przed wejściem do Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja: „Na stół RYBA” czyli dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Będzie także można zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” edukatorzy Stacji Morskiej SMIOUG zaprezentują m.in. narzędzia połowowe bezpieczne dla fok a także najnowsze wyniki badań dotyczące morświnów. Dzień Ryby dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na uczestników Dnia Ryby będą czekać także stoiska: Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacji Nasza Ziemia, WWF Polska, Stacji Morskiej i Instytut Rybactwa Śródlądowego IOUG oraz MSC i Studenckiego Koła Naukowego Oceanografów Uniwersytetu Gdańskiego oraz WFOŚiGW w Gdańsku. Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem prowadzonym przez Klub Gaja.

***

W okresie wakacji, kiedy konsumpcja ryb na wybrzeżu jest największa, zostaną przeprowadzone akcje informacyjne w miejscowościach nadmorskich oraz Dzień Ryby w Helu.  We współpracy z Urzędem Miasta Hel i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzona będzie aktywna edukacja mieszkańców i turystów z wykorzystaniem atrakcyjnych i innowacyjnych narzędzi takich jak: zabawy np. „LEGO rzeka idealna”, modę na kulinaria np. „Na stół ... RYBA”, sztukę np. „Dizajn z Rybą”, konkursy nt. ryb morskich i dwuśrodowiskowych oraz budowanie przez mieszkańców i turystów wspólnie z artystami instalacji przestrzennej –  dużej ryby z PET-ów.

Wydarzenie edukacyjne Dzień Ryby 2015 skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, aby upowszechniać wiedzę i kształtować proekologiczne postawy oraz świadome wybory konsumenckie w trosce o zachowanie wartości przyrodniczych polskich rzek i Bałtyku. Wydarzenie Dzień Ryby 2015 poprzedzą akcje informacyjne - happeningi w miejscowościach nadmorskich, zwracające uwagę na świadome wybory konsumenckie dotyczące zakupów ryb oraz zapraszające na obchody święta Dzień Ryby 2015 w Helu, które odbędzie się 25 lipca 2015 roku.

Klub Gaja realizuje do 31 sierpnia 2015 roku zadanie pn. Dzień Ryby 2015. Koszt kwalifikowany zadania wynosi 49 000 zł., z czego 40 000 zł. wynosi dotacja ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Dzięki  dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku zadania pn. Dzień Ryby 2015 Klub Gaja będzie mógł przeprowadzić szereg działań edukacyjno-informacyjnych.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl