Działania

Program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę powstał z potrzeby zwrócenia się ku naszym polskim wodom. Abyśmy zauważyli i docenili, że wokół nas płyną rzeki, potoki, rozpościerają się jeziora, stawy, a wraz z nimi całe bogactwo fauny i flory, że Polska to kraj morski.

 

Zachęcamy do rzeczywistych działań w rozwiązywaniu realnych problemów, do których w Polsce należy mała świadomość społeczna na temat wartości przyrodniczych i kulturowych rzek i niska kultura oszczędzania wody. Uczestnicy programu podejmują różnorodne inicjatywy, aby najbliższe im rzeki, potoki, jeziora i źródła były czyste i zadbane

Proponujemy, by adopcję rzeki czy innego akwenu zaplanować krok po kroku, opisać swoje działania i zamieścić je na  interaktywnej mapie Polski – w ten sposób przekonamy się ile razem możemy zdziałać!

Dniem inauguracji programu jest obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Z tej okazji zachęcamy do organizowania lokalnych imprez dla wszystkich mieszkańców. Dzięki temu mamy szansę skuteczniej chronić bogactwo, którym jest woda. Naszą propozycją na ten dzień – wyznaczający początek adopcji rzeki - jest happening Kolejka po wodę!

Podpowiedzi jak przeprowadzić proste działania dla rzek i wokół rzek można znaleźć w dziale jak zaadoptować rzekę, o dobrych pomysłach można przeczytać w dobrych praktykach i w raportach z poprzednich edycji programu.

W lipcu zapraszamy do  przyłączenia się do organizowanego w całej Europie, także w Polsce, wydarzenia BIG JUMP. To symboliczne wejście do wody,  w tym samym dniu, o tej samej godzinie w całej Europie. Każdy może włączyć się do akcji.

Czyste i żyjące rzeki to czyste i żyjące morze. Dlatego od lat Klub Gaja angażuje się w Dzień Ryby w Helu.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl