Polish Junior Water Prize 2014

Zwyciężczynie konkursu Polish Junior Water Prize, koordynowanego przez Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, już w najbliższą niedzielę wylecą do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody (World Water Week). Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna i Beata Urbanek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu w ramach konkursu zbadały preferencje licealistów dotyczące wody butelkowanej.

Praca konkursowa pt.„Analiza preferencji młodzieży oraz badania laboratoryjne polskiej wody butelkowanej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości butelki” powstawała pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Łuszczek-Pawełczak, która służyła radą i doświadczeniem. Praca dziewcząt została oceniona najwyżej spośród wszystkich nadesłanych. Jury składające się z kadry akademickiej i ekspertów z zakresu ekologii doceniło dokładność i wieloaspektowość przeprowadzonych badań oraz oryginalność wybranego tematu.

Ideą przyświecającą konkursowi Stockholm Junior Water Prize oraz jego etapom krajowym jest zainteresowanie uczniów problematyką polityki wodnej oraz zrównoważonym rozwojem. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Czytanie prac konkursowych było ciekawym doświadczeniem. Młodzież ma bardzo interesujące pomysły, czego przykładem jest praca dotycząca wody butelkowanej zwyciężczyń polskiego etapu konkursu – komentuje Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja oraz juror konkursu Polish Junior Water Prize.

Podczas Światowego Tygodnia Wody (31 sierpnia - 5 września) w Sztokholmie odbędzie się międzynarodowy finał konkursu Stockholm Junior Water Prize, na który zaproszone zostały reprezentacje 30 krajów. Zwycięzcy krajowych etapów konkursu prezentując swoje prace powalczą o nagrodę główną ufundowaną przez Księżniczkę Viktorię – 15 tysięcy dolarów!
Konkurs Stockholm Junior Water Prize objęty jest honorowym patronatem Następczyni Tronu Szwecji. Wyjazd zwycięskiej drużyny na Światowy Tydzień Wody jest możliwy dzięki Fundacji PKO Banku Polskiego, która jest Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę.

Uczestnictwo w konkursie Stockholm Junior Water Prize jest naprawdę niesamowitym przeżyciem. (…) Cieszymy się, że nasza praca i nasz wysiłek zostały docenione przez jurorów i jesteśmy wdzięczne Klubowi Gaja, za to że możemy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu. Wprost nie możemy się doczekać wyjazdu do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody. (…) Bardzo ciekawią nas też projekty innych uczestników – dodaje Dorota Szymała.

Wywiad z Dorotą Szymałą, Zuzanną Konieczną i Beatą Urbanek, zwyciężczyniami polskiej edycji konkursu Stockholm Junior Water Prize

Klub Gaja - Skąd pomysł na stworzenie pracy poruszającej tematykę wody butelkowanej?

Dorota Szymała - Temat na nasz projekt zaczerpnęłyśmy z życia codziennego. Jesteśmy otoczeni wodą przechowywaną w plastikowych butelkach. Na półkach wszystkich sklepów dominują wody
w plastikowych butelkach. W szkole czy na spacerze na każdym kroku możemy spotkać delikwenta, który dziarsko zmierza przed siebie niosąc pod ręką plastikową butelkę wody. Woda butelkowana jest dla nas czymś powszechnym i całkiem naturalnym. Ten sposób przechowywania wody nikogo nie dziwi, bo w zasadzie to i nie ma czym: rzadko kiedy poświęca się uwagę sprawom tak oczywistym
i tak dobrze utartym w świadomości ludzkiej! Woda butelkowana jest po prostu przedmiotem codziennego użytku

Klub Gaja – Jak wyglądał proces powstawania pracy?

Zuzanna Konieczna - Badania zaczęłyśmy od ankiety – testu wodno-butelkowych preferencji. Głównym jej celem było stwierdzenie jaką wodę i w jakich ilościach piją licealiści. Wyniki ankiety, które pozwoliły nam zestawić ze sobą najpopularniejsze marki wody, zainicjowały dalsze badania. Analiza sensoryczna miała zbadać co jest decydującym czynnikiem przy wyborze wody: smak czy może nawyk. Ważniejsza dla nas stała się jednak eksperymentalna część badań, w której testowałyśmy różne warunki przechowywania wody (w plastikowych butelkach). Regularne pomiary pH i fotografie spod mikroskopu pozwoliły nam obalić powszechny sąd, jakoby woda nie nadawała się do spożycia już dzień po otwarciu butelki, a także dowiodły, że umiejętnie przechowywana zachowuje świeżość na długi okres czasu.

Klub Gaja – To jednak nie był jedyny aspekt, jaki udało Wam się przebadać?

Beata Urbanek - Następny problem, który przykuł naszą uwagę sprawił trochę więcej trudności. Pijąc wodę z butelki, nigdy nie osuszamy butelki do końca: woda zawsze osadza się na ściankach, we wszystkich zagłębieniach. Jest jej jednak za mało, żeby cokolwiek z tym fantem zrobić. Po wykonaniu pomiarów, można było z czystym sumieniem stwierdzić, że każdorazowo jest to ilość zaniedbywana. Jednak po wykonaniu odpowiednich szacunków, okazało się że jeśli by tak zaniedbać wodę niewykorzystaną przez wszystkich licealistów, na świecie, liczby rosną w zastraszającym tempie i są nie tyle znaczące, co wręcz przerażające.
To wszystko skłoniło nas do zaproponowania nowego rozwiązania problemu: przelewania wody do butelek wielokrotnego użytku zrobionych z PP. Butelki te można nie tylko wykorzystywać codziennie, do oporu, ale są też o wiele bezpieczniejsze (mniejsze ryzyko zatrucia chemicznego) niż butelki PET,
a ponadto redukują straty wody do absolutnego minimum. Są jednocześnie bardzo oryginalne i stylowe! W całej naszej pracy chciałyśmy pokazać, że każda kropla wody ma znaczenie, a także że każdy może podjąć wyzwanie i  próbować  zmieniać świat, bo wszystko czego potrzeba to dobra butelka!

Klub Gaja - Czym jest dla Was uczestnictwo w światowym finale?

Dorota Szymała - Uczestnictwo w konkursie Stockholm Junior Water Prize jest naprawdę niesamowitym przeżyciem. Nasze badania dostarczyły nam więcej zabawy i śmiechu, niż można by przypuszczać, a ciepłe przyjęcie naszych pomysłów przez rówieśników zmotywowało nas do dalszego działania. Cieszymy się, że nasza praca i nasz wysiłek zostały docenione przez jurorów i jesteśmy wdzięczne Klubowi Gaja, za to że możemy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu. Wprost nie możemy się doczekać wyjazdu do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody. Nasze grafiki zostały skutecznie wypełnione przez organizatorów, ale nie narzekamy: w końcu nie każdy ma okazję wziąć udział w oficjalnym bankiecie, przedyskutować problemy gospodarki wodnej w gronie znanych profesorów, czy też pochwalić się faktem, że do grona jego znajomych dołączy prawdziwa księżniczka! Mając w perspektywie tyle atrakcji, staramy się ograniczać stres i poświęcić energię na przygotowania. Bardzo ciekawią nas też projekty innych uczestników.

Klub Gaja - W takim razie pozostaje nam trzymać kciuki i życzyć powodzenia! Dziękujemy za rozmowę.

***

Konkurs Polish Junior Water Prize 2014, koordynowany przez Klub Gaja, został rozstrzygnięty. Zwycięski zespół w składzie: Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna oraz Beata Urbanek, to uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Nagrodzona praca nosi tytuł „Analiza preferencji młodzieży oraz badania laboratoryjne polskiej wody butelkowanej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości butelki”.

Konkurs Polish Junior Water Prize jest krajowym etapem konkursu Stockholm Junior Water Prize, który jest organizowany corocznie, w ramach Światowego Tygodnia Wody (World Water Week), od 1997 roku. W ten sposób Międzynarodowy Instytut Wody w Sztokholmie zachęca młodzież do tworzenia projektów naukowych dotyczących ochrony wód.

Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna oraz Beata Urbanek z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, będą prezentować swoją prace oraz walczyć o nagrodę wręczaną przez szwedzką Księżniczkę Wiktorię podczas Światowego Tygodnia Wody w Sztokholmie (31 sierpnia do 5 września). Zwycięska praca jest innowacyjna, poparta statystykami i badaniami, które mogą zostać wykorzystane przez innych, nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Drugie miejsce zajął zespół z Akademii Młodych Biologów „Lykeion”, Pracowni Biologii i Centrum Edukacji Ekologicznej, Pałacu Młodzieży w Katowicach, w składzie Emilia Mandalka, Martyna Morgaś oraz Marcin Kleberg, za prace zatytułowaną „Woda-skarb ludzkości”. Trzecie miejsce, natomiast – zespół z Gimnazjum nr 2 w Nisku, w składzie Dagmara Czarnota, Iwona Rzekę oraz Paweł Piotrowski, za pracę pt. „  Rzeka to nie tylko woda, to także życie!”. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia: Marek Gotowski, Maria Król, Anna Nagórska z I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za pracę „Usługi Ekosystemowi rzeki Kaczej” oraz Natalia Ziarko, Robert Uro i Adrianna Łukowska z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu za pracę „Wtórne wykorzystanie wody opadowej na terenie naszej szkoły”.

Konkurs Junior Water Prize ma niezwykły potencjał związany z promowaniem i upowszechnianiem ważnych dla nas wszystkich kwestii ochrony lokalnego środowiska przyrodniczego. Myślę, że to również wspaniała okazja do przećwiczenia tak ważnych umiejętności jak praca zespołowa i realizacja projektów. Zgłoszenia konkursowe wskazują, że te umiejętności oraz kompetencyjne wsparcie nauczycieli lub innych naukowych autorytetów decydują nie tylko o jakości realizowanych projektów, ale przede wszystkim o ich praktycznym zastosowaniu i przełożeniu na jakość życia i przyrody nas wszystkich – mówi przewodnicząca Jury Ewa Konczal (Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego).

W Jury konkursu Polish Junior Water Prize znaleźli się także: dr Anna Kalinowska (Uniwersytet Warszawski), Agnieszka Kozłowska-Korbicz (Ministerstwo Środowiska), Urszula Kontowska (Fundacja PKO Banku Polskiego), prof. Krzysztof Skóra (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) oraz Jacek Bożek i Paweł Grzybowski (Klub Gaja).

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl