Laureaci zdobyli Baranią Górę

Na kilkudniowym obozie edukacyjnym (22-25.09) laureaci konkursu „Zaadoptuj rzekę 2015” Klubu Gaja aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poznawali przyrodę i wyruszyli do źródeł Wisły na Baranią Górę. Wyprawa w góry była nie lada wyzwaniem. Nieoczekiwanie pojawiły się zakwasy spowodowane dobrą zabawą – w podsumowaniu napisała Ania. Wyjazd zorganizowany został dzięki wsparciu Partnera Strategicznego programu „Zaadoptuj rzekę” - Fundacji PKO Banku Polskiego.

W pierwszym dniu, ponad 50 młodych osób w różnym wieku, opiekunowie i edukatorzy wspólnie negocjowali „kontrakt” czyli zasady jakie będą obowiązywać na obozie. To nie było łatwe, bo najmłodsi uczestnicy mieli 10 lat a najstarsi 19, nie wspominając o wychowawcach! Szacunek, nie wykluczamy się, słuchamy się, dzielimy się, współpracujemy -  to niektóre z przyjętych zasad, które pomogły w integracji i wspólnej pracy. Dla Jakuba postulaty były ważne, udało się je zrealizować, w podsumowaniu napisał: Miła obsługa oraz koledzy z innych szkół.

Podczas zajęć projektowania i wycinania symbolu kojarzącego się z rzeką czy wodą powstało wiele ciekawych graficznie projektów. Każdy z uczestników mógł swój szablon odbić na koszulce. Dzieci i młodzież wysłuchali także licznych prezentacji na temat znaczenia przyrodniczego dolin rzecznych, ryb i ich wymagań środowiskowych oraz ptaków dolin rzecznych połączonej z wyjściem nad potok Żylica w Szczyrku, gdzie mogli zobaczyć i dowiedzieć się m. in. o pluszczu oraz pliszce górskiej.

Szczególnym doświadczeniem dla młodzieży było wyjście w góry na szlak Wisła Czarne – Dolina Białej Wisełki, rezerwat wodny „Wisła” – Kaskady Rodła – rezerwat leśny „Barania Góra” – wieża widokowa na Baraniej Górze – Wisła Czarne połączone z poznawaniem roślinności nadrzecznej i górskiej. Nauczyłam się rozpoznawać różne gatunki lepiężnika dzięki profesorowi Wilczkowi – podsumowała wycieczkę Ania. Ponad pięciogodzinny spacer był wyzwaniem, nie tylko dla młodszych ale i starszych uczestników. Emilka tak opisała wyprawę: Zmęczenie, ale dzięki niemu nie muszę już iść na siłownię bo czuję, że efekty już są.

Uczniowie mieli także okazję bliżej przyjrzeć się działaniom Klubu Gaja. Poznali szczegóły programu „Zaadoptuj rzekę” na rzecz czystych i zasobnych akwenów oraz wskazywali jakie działania można podjąć dla rzek. Wyjazd edukacyjny był doskonałą okazją na poznanie aktywności ekologicznej młodzieży oraz podziękowanie im za ich ciekawe i inspirujące działania. Młodzież biorąca udział w tegorocznym wyjeździe z zainteresowaniem słuchała przygotowanych dla nich wykładów i brała aktywny udział w zajęciach  i dyskusjach. – podsumowuje Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę”.

Wyjazd edukacyjny do Szczyrku był nagrodą dla uczniów z trzech placówek oświatowych, które wygrały konkurs „Zaadoptuj rzekę 2015”. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sobkowie (woj. świętokrzyskie) zostało nagrodzone za najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody. Młodzież z zaangażowaniem przygotowała liczne konkursy, ankietę, sprzątanie brzegów Nidy, a także przedstawienie oraz audycję radiową. Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie (woj. śląskie) doceniony za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów. Uczniowie w swoje działania zaangażowali m.in.: cztery myszkowskie szkoły, PAH, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Ochotniczą Straż Pożarną, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Nadleśnictwo i market. Niepubliczną Szkołę Podstawową SKRZYDŁA w Lublinie (woj. lubelskie) docenioną za najciekawsze przeprowadzenie działań i  pomysł charytatywnego wyścigu gumowych kaczek po Bystrzycy, podczas Majówki nad rzeką.

Wyjazd edukacyjny został sfinansowany przez Partnera Strategicznego Fundację PKO  Banku Polskiego ze środków pochodzącym z Karty Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje”. Wybierając obszar „Ekologia” i płacąc kartą „Dobro procentuje” wspierasz program „Zaadoptuj rzekę” i pomagasz chronić polskie rzeki.

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1492 miejscach w Polsce.

Zobacz galerię:

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl