Zaadoptuj rzekę 2015

Znamy już laureatów konkursu Zaadoptuj rzekę 2015 Klubu Gaja. Za najciekawsze przeprowadzenie działań nagrodzeni zostali Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, Szkoła Podstawowa Skrzydła z Lublina oraz Przedszkole nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej, za najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody: Gimnazjum nr 2 w Sobkowie oraz Przedszkole nr 6 w Katowicach, a za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej, Zespół Szkół nr 2 w Myszkowie oraz Przedszkole nr 7 w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 Wyścig kaczek po Bystrzycy zorganizowany przez Niepubliczną Szkołę Podstawową SKRZYDŁA w LublinieZwycięskie szkoły nagrodzone zostaną kilkudniowym wyjazdem edukacyjnym w Beskidy (koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia a także zajęć edukacyjnych pokrywa Klub Gaja). Dla przedszkoli nagrodą są statuetki. Laureaci wśród pozostałych podmiotów otrzymają pamiątkowe tablice informacyjne – znaki wodne.
Jury w składzie:
Ewa Furtak - dziennikarka Gazety Wyborczej,
Katarzyna Bąk - przedstawiciel Fundacja PKO Banku Polskiego, wieloletniego Partnera Strategicznego programu Zaadoptuj rzekę,
dr Janusz Okrzesik – doktor nauk politycznych, samorządowiec oraz wykładowca akademicki,
dr hab. Prof. UŚ Zbigniew Wilczek - Katedra Geobotaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Śląskiego,
Paweł Grzybowski – koordynator projektu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja,
Jacek Bożek - Prezes Klubu Gaja,
przyznało nagrody w trzech grupach oraz trzech kategoriach, a także wyróżnienia:

Nagrodę dla podmiotów - Znaki wodne - otrzymują:
W kategorii II - za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów:
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej, którego akcję wsparły m.in.: Starostwo Powiatowe, liczne gminy, Bank Spółdzielczy w Zatorze, sklep ze sprzętem kajakowym, stowarzyszenie, okoliczne Zakłady Komunalne oraz kolarze z PTTK. Dzięki temu wsparciu rzeka Skawa została wysprzątana na dużym odcinku. Zebrano ponad 2 tony śmieci.
W kategorii III– za najciekawsze przeprowadzenie działań:
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, który zorganizował pierwszy od ponad 50 lat rejs galaru na rzece Przemszy aby wzbudzić i wzmocnić w okolicznych mieszkańcach zainteresowanie rzeką.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia w formie dyplomów dla:
• 4. Drużyny Wielopoziomowej „Zdobywcy” ZHP Hufiec Ziemi Raciborskiej z Pietraszyna,
• Fundacji NOVA z Serocka.
• Miasta Bydgoszcz,
• Stowarzyszenia Pro-Eko-Vitae z Poznania.

Nagroda dla szkół – wyjazd w Beskidy – trafia do:
W kategorii I – za najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody:
Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie, gdzie uczniowie z zaangażowaniem przygotowywali liczne konkursy o tematyce oszczędzania wody, sprzątanie brzegów Nidy, ankietę a także przedstawienie oraz audycję radiową.
W kategorii II - za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów:
Zespółu Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie, którego uczniowie w swoje działania zaangażowali m.in.: cztery myszkowskie szkoły, PAH, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, OSP, ZWiK, Nadleśnictwo, market oraz dwie fundacje.
W kategorii III – za najciekawsze przeprowadzenie działań:
Niepublicznej Szkoły Podstawowej SKRZYDŁA w Lublinie, która urzekła Jury innowacyjnym pomysłem charytatywnego wyścigu gumowych kaczek po Bystrzycy, podczas Majówki nad rzeką.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia w formie dyplomów dla:
• Zespołu Szkól nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie,
• Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 3 w Rybniku,
• Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach,
• Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku,
• Zespołu Szkół nr 6 w Tychach,
• Szkoły Podstawowej Sportowej nr 272 w Warszawie.

Nagrodę dla przedszkoli – statuetki - wygrywają:
W kategorii I – za najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody:
Miejskie Przedszkole nr 6 w Katowicach, w którym nauczyciele informowali dzieci o wodzie i konieczności jej oszczędzania różnymi ciekawymi sposobami m.in. podczas prezentacji teatralnej. Dzieci z zaangażowaniem włączały się w dyskusje i zajęcia poprzez „burzę mózgów” czy prace plastyczne, dzięki pomocy rodziców przed przedszkolem stanął zbiornik, w którym zbierana jest woda deszczowa, służąca do podlewania przedszkolnych roślin.
W kategorii II - za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów:
Przedszkole Miejskie nr 7 im. „Bajkowy Świat” w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie rozbudzana jest w dzieciach potrzeba oszczędzania wody. Dzieci brały udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którzy wykonują „wodne zawody” a także w warsztatach wodnych w laboratorium. W akcję zaangażowani zostali przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rekreacji Urzędu Miejskiego, Kajakowego Patrolu św. Franciszka czy Laboratorium zakładu Utylizacji Odpadów.
W kategorii III – za najciekawsze przeprowadzenie działań:
Przedszkole nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej, w którym dzieci zdobywają wiedzę na temat wody cały rok: zimą przeprowadzają doświadczenia ze śniegiem, wiosną i latem uczą innych jak oszczędzać wodę. W tym roku dzieci spotkały się ze strażakami i wręczając im kolorowe bibułkowe kwiaty zachęcały do oszczędzania wody.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia w formie dyplomów dla:
• Przedszkola nr 51 im. "Misia Czarodzieja" w Warszawie,
• Przedszkola Samorządowego w Ujeździe,
• Niepublicznego Przedszkola „Słoneczna Kraina” w Łęgowie
• Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach,
• Przedszkola nr 28 im. Małych Astronomów w Poznaniu,
• Przedszkola Miejskiego nr 171 w Łodzi.

Klub Gaja serdecznie gratuluje zwycięzcom i wyróżnionym.

***

Chcesz zaopiekować się zaniedbanym fragmentem rzeki, potoku, stawu czy jeziora, które znajduje się w Twoim najbliższym otoczeniu? Potrafisz zaangażować lokalną społeczność do działania? Zgłoś się do konkursu Zaadoptuj rzekę 2015 Klubu Gaja! Pokaż jak można zainteresować się rzeką, dbać o nią – po prostu zaadoptować!

Każdy może podjąć realne działania dla rzek, potoków, stawów, jezior czy Bałtyku. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno placówki oświatowe w tym przedszkola, jak i samorządy, organizacje społeczne, instytucje, firmy, wędkarze, kajakarze, nurkowie, spółki wodociągowe czy osoby prywatne. Aby włączyć się do konkursu należy wypełnić Kartę zgłoszenia. Na zgłoszenia czekamy do 2. czerwca 2015 r.

W konkursie Zaadoptuj rzekę doceniamy interesujące i innowacyjne działania mające na celu ochronę wód. „Zaadoptowanie” rzeki – lub innego akwenu - to otoczenie jej opieką; monitorowanie i sprzątanie jej brzegów, badanie jakości wód, zainteresowanie się nią - nie tylko jej aspektem przyrodniczym ale także i kulturowym, społecznym czy historycznym.

Najciekawsze działania zostaną nagrodzone! Z nadesłanych zgłoszeń popartych sprawozdaniami, Jury wybierze laureatów w trzech grupach - szkoły, przedszkola oraz inne podmioty (samorządy, firmy, instytucje, lokalne grupy działania itp.). Nagrodą dla szkół jest 3-4 dniowy wyjazd edukacyjny w atrakcyjne tereny przyrodniczo-turystyczne w okresie wrzesień/październik 2015. Dla przedszkoli nagrodą są statuetki. Dla laureatów wśród pozostałych podmiotów nagrodą będą pamiątkowe tablice informacyjne – znaki wodne. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Klub Gaja, szczególnie w maju, zachęca do aktywności nad rzekami, jeziorami i innymi akwenami – do Majówki nad wodą! Konkurs Zaadoptuj rzekę daje okazję do ciekawych zajęć a także wyjścia w teren i poznawania walorów oraz niezwykłych aspektów lokalnych rzek. Zachęcamy do dobrych praktyk - wycieczek nad akweny i badania ich wód, poszukiwania przyczyn i źródeł ich zanieczyszczeń, rozpoznawania nadbrzeżnej fauny i flory. Pikniki nad rzekami, koncerty, konkursy, przedstawienia czy integrowanie lokalnej społeczności to również działania dla czystych rzek, jezior, strumieni i źródeł.

Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.

 

Regulamin konkursu Zaadoptuj rzekę 2015 >>>

Karta zgłoszenia do konkursu Zaadoptuj rzekę 2015 >>>

Pobierz broszurę Zaadoptuj rzekę w formacie pdf >>>

Pobierz baner w rozmiarze 600 x 200 >>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl