Dzień Ryby 2016

Wciągnięcie flagi ze skarpiem, stornią i gładzicą na maszt fokarium Stacji Morskiej w Helu rozpoczęło 12. Dzień Ryby. To właśnie tym gatunkom ryb płaskich poświęcone było tegoroczne wydarzenie. Dzień Ryby to dobry moment, by zwracać uwagę na to, że od naszych zachowań oraz decyzji zakupowych ryb zależy stan środowiska naturalnego. Możemy o nie dbać codziennie. Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na ten temat. Dlatego co roku Klub Gaja i Stacja Morska IOUG zapraszają do świętowania Dnia Ryby i edukacji ekologicznej poprzez zabawę i doświadczenia.

Punktualnie o 11.00 przedstawiciele organizatorów: Iwona Pawliczka – p.o. kierownik Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu, Waldemar Surosz - dziekan Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja rozpoczęli Dzień Ryby zapraszając turystów odwiedzających fokarium na różnorodne stoiska edukacyjne.

Tegoroczna oferta edukacyjna była bardzo bogata i atrakcyjna. Poza tradycyjnymi stoiskami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, który był inicjatorem nadania tej imprezie charakteru edukacyjnego, a które poświęcone były przede wszystkim morskim rybom, ssakom i ptakom, wiedzę można było „łowić” także na stoiskach partnerów imprezy. Ideą było zaprezentowanie całego środowiska życia tych zwierząt, chronionych gatunków i siedlisk, a także zagrożeń powodowanych przez działalność człowieka. W tym roku dołączyły do promocji takie instytucje jak Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Nadmorski Park Krajobrazowy, Grupa Ptaków Wędrownych KULING, WWF Polska czy MSC certyfikujące zrównoważone rybołówstwo. Jak co roku imprezę uświetnił Klub Gaja, który zapraszał odwiedzających do udziału w grach nie tylko bawiących, ale przede wszystkim uczących – powiedziała Iwona Pawliczka, p.o. kierownik Stacji Morskiej w Helu.

Na stoiskach Klubu Gaja można było zagrać w „rybne domino” odgadując gatunki ryb dwuśrodowiskowych oraz poznawać ich zachowania. Podczas gry planszowej sprawdzić dlaczego rzeka naturalna, meandrująca, ze starorzeczami i piaszczystymi wyspami jest pełna życia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się dekorowanie piernikowych troci wędrownych oraz malowanie głównych bohaterów czyli skarpi, storni i gładzic. Najmłodsi budowali z klocków Lego rzekę idealną od źródła do Bałtyku, organizowali ekopatrole oraz ratowali foki. Na wytrwałych czekały nagrody – odbijanie szablonu „złotego skarpia” na torbie bawełnianej czyli „Dizajn z rybą”.

Działania edukacyjne Klub Gaja podczas Dnia Ryby realizowane były w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska IOUG. Stoiska odwiedziły Małgorzata Głębicka - prezes Fundacji PKO Banku Polskiego oraz Iwona Pabiś-Beszczyńska – kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody, Informacji i Edukacji Ekologicznej WFOŚiGW w Gdańsku.

Utrzymywanie tradycji i coraz większa liczba uczestników i partnerów Dnia Ryby w Helu sprawiła, że uważam tegoroczne wydarzenie za niezwykle udane. Tym bardziej przyjemnie było dedykować je prof. Krzysztofowi Skórze pomysłodawcy tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok z nowym edukacyjnym przekazem na helskich plażach i pomostach  – skomentował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Tradycyjnie w Dzień Ryby odbył się happening, oczywiście w roli głównej ze skarpiem. Korowód dużych i małych „skarpi” wypłynął z przed fokarium na plażę Zatoki Puckiej. Wielu mieszkańców i turystów uczestniczyło w happeningu jak w latach poprzednich. Pogoda dopisała i frekwencja także, stoiska odwiedziło około 6 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że wspólnie udało się nam wzbudzić refleksję na temat odpowiedzialnego korzystania ze środowiska morskiego. Tym bardziej ma to znaczenie, że w tym roku do Dnia Ryby przyłączyło się wiele restauracji i barów w Helu.

Jednym z oczekiwanych wydarzeń w sezonie w Helu jest Dzień Ryby. Jako mieszkanka wspólnie z gośćmi, którym wynajmuję pokoje, czekamy na to święto i bierzemy w nim udział. W szczególności dzieci z wielką radością uczestniczą w zabawach i konkursach. Z utęsknieniem czekamy do przyszłego roku! – podsumowała pani Krystyna, mieszkanka Helu.

W Dniu Ryby Klub Gaja uczestniczy od wielu lat. Programem „Zaadoptuj rzekę” zachęca Polki i Polaków do otaczania opieką rzek i innych akwenów. Bez czystych i pełnych życia rzek nie będzie czystego i pełnego ryb Bałtyku. Klub Gaja zaprasza do wspierania ochrony polskich rzek. Tę możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego . Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną wspierają wybraną przez siebie inicjatywę charytatywną. W obszarze EKOLOGIA jest nią program „Zaadoptuj rzekę”.

Partner Strategiczny programu „Zaadoptuj rzekę”: Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partner Merytoryczny „Zaadoptuj rzekę” i organizator wydarzenia: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Zobacz fotorelację na facebooku >>>>>

Fot. Klub Gaja.

Dzień Ryby w mediach:
Radio Gdańsk   >>>>>   
PortalMorski.pl   >>>>>  
GospodarkaMorska.pl   >>>>>   
WitrynaWiejska.org.pl   >>>>>    
Telewizja TTM   >>>>>     
Telewizja TTM   >>>>>
zawiercie.naszemiasto.pl   >>>>>

 

***

Skarp to największa płastuga bałtycka. W wielu wodach Europy stada dziko żyjących skarpi są przełowione. Grozi to także bałtyckim zasobom tego gatunku. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumentów. Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG zapraszają na Dzień Ryby w Helu. Głównym bohaterem zabaw, konkursów i happeningów będzie właśnie skarp. Dzień Ryby w Helu już 30 lipca (sobota) 2016, godz. 11.00 -17.00. Zapraszamy!

Na placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej im. Profesora. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja. Na stoisku „Na stół ryba” będzie można udekorować swoją piernikową troć wędrowną. Podczas zabawy „Rzeka idealna” zbudować z klocków Lego makietę rzeki od źródła aż do ujścia Bałtyku. Podczas zajęć plastycznych „Kto tu mieszka” poznać niemal owalny kształt skarpia i jego skórę, dzięki której maskuje się na dnie. Na tych, którzy zdobędą najwięcej punktów w grze terenowej czeka „Dizajn z Rybą” czyli odbijanie szablonu skarpia na torbach na zakupy. Będzie także można zagrać w plenerowe „rybne” domino oraz grę planszową. Edukacja poprzez zabawę Klubu Gaja realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego a merytorycznym Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu.

O godzinie 15.00 Klub Gaja zaprasza na happening „Płyniemy ze Skarpiem Bałtyku”. Uczestnicy, którzy „popłyną” do Zatoki Puckiej otrzymają koszulki ze skarpiem.

Nie możemy zapomnieć o życzeniu Profesora Krzysztofa Skóry, aby Dzień Ryby trwał w Helu i jednoczył instytucje oraz obywateli wokół ochrony zasobów Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Tym razem wraz ze skarbem Bałtyku jakim jest skarp będziemy mieszkańcom i turystom przypominali o naszych obowiązkach wobec przyrody i przyszłych pokoleń, które też chciałyby korzystać ze skarbów naszego morza – dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na pomostach Parku Wydmowego edukatorzy Stacji Morskiej IOUG wyjaśnią dlaczego bez ryb nie będzie rybaków, fok i morświnów. W Kinie Morświna będzie można obejrzeć filmy przyrodnicze. Na uczestników Dnia Ryby będą czekać także m. in.: Fotobudka dla dorosłych i dzieci i kolorowanki - MSC Polska (Marine Stewardship Council), „Ssaki Morskie. Błękitny Patrol” – WWF Polska,  „Dlaczego ryb mają chorobę morską” - Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, „Krajobraz nadmorskich wydm” - Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Błękitna Szkoła we Władysławowie, „Czy u rybitwy jest ochota na turbota?” - Grupa Badaczy Ptaków Wodnych KULIG oraz atrakcje przygotowane przez Miasto Hel.

Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych. Dlatego Klub Gaja  zachęca obywateli do otaczania opieka rzek, jezior czy stawów  w najbliższej okolicy. Dzięki zaangażowaniu ponad 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach w kraju – podsumowuje Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Partner Strategiczny programu „Zaadoptuj rzekę”: Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partner Merytoryczny „Zaadoptuj rzekę” i organizator wydarzenia: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Fot. Klub Gaja / Dzień Ryby w Helu 2015.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl