45 zgłoszeń do 1. edycji konkursu Klubu Gaja - Rzeka Roku

2013-06-05 09:56

Na 1. ogólnopolski konkurs Rzeka Roku, ogłoszony przez Klub Gaja, napłynęło 45 zgłoszeń i wciąż nadchodzą kolejne. Jego celem jest nagłośnienie przykładów społecznego zaangażowania i zainteresowania polskimi rzekami. Konkurs jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca Polaków do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów.

Wszystkie nadesłane zgłoszenia zawierają obszerne i ciekawe opisy, które podkreślają znaczenie rzek w przyrodzie, ale także w historii danej miejscowości w przeszłości i współcześnie. Bardzo cieszy nas duży udział organizacji społecznych. Liczymy na to, że przykłady, które konkurs nagłośni, zachęcą do lokalnych działań innych – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę.

Autorami zgłoszeń są osoby indywidualne, szkoły, placówki wychowawcze, stowarzyszenia społeczne i przyrodnicze, urzędy miast. To m.in. Zarząd Mienia m.st. Warszawy (zgłosił odcinek Wisły w centrum aglomeracji warszawskiej); Urząd Miasta Zielonka (woj. mazowieckie, zgłosił rzekę Długą związaną z międzygminnym „Partnerstwem na rzecz rozwoju doliny rzeki Długiej"); Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce  (woj. śląskie, zgłosiła potok Krężelka - jeden z nielicznych w Polsce należący do zlewiska Morza Czarnego); Przedszkole nr 208 w Łodzi (woj. łódzkie, zgłosiło rzekę Jasień); Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (woj. zachodniopomorskie, zgłosiło rzekę Wiśniówkę); Liga Ochrony Przyrody w Katowicach (woj. śląskie, zgłosiła rzekę Mleczną) czy Stowarzyszenie "Ab Ovo" (woj. małopolskie, zgłosiło rzekę Rabę).

Czterokrotnie zgłoszono królową polskich rzek – Wisłę. Zgłoszenia nadeszły od różnych adresatów i dotyczą różnych odcinków rzeki: w Wiśle w Beskidzie Śląskim; od 498 do 529 km w centrum Warszawy; 511 km w Warszawie przy Moście Poniatowskiego; na obszarze rezerwatu „Wisła pod Zawichostem” (pomiędzy ujściem Sanu a ujściem Sanny).  Dwukrotnie zgłoszono: Białą Przemszę i Czarną Przemszę (na terenie woj. śląskiego); rzekę Parsętę (na terenie woj. zachodniopomorskiego); rzekę Bóbr (woj. dolnośląskie); rzekę Rabę (woj. małopolskie) i rzekę Świder (woj. mazowieckie).

Spośród nadesłanych zgłoszeń, do 28 czerwca jury konkursu (biolog, wędkarz, fotograf, dziennikarz  i przedstawiciele Klubu Gaja) wybierze 11 najciekawszych. We wrześniu na www.zaadoptujrzeke.pl odbędzie się głosowanie na laureatkę konkursu, która zdobędzie tytuł Rzeki Roku 2013.  Autor tego zgłoszenia i samorząd, na terenie, którego znajduje się rzeka, otrzyma pamiątkową statuetkę.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl