8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów

2016-06-08 10:06

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem.  61%  z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów.  Dlatego Organizacja MSC - razem z naukowcami, rybakami i organizacjami ekologicznymi - opracowała standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa.

Klub Gaja dołącza do obchodów Światowego Dnia Oceanów. W środę, 8 czerwca w Gdyni, w Helu, w Warszawie, we Wrocławiu i w Poznaniu odbędą się wydarzenia edukacyjne zorganizowane przez MSC Polska. Będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę edukacyjną i zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcie z rybką – maskotką MSC. W ten sposób MSC stara się zwrócić uwagę klientów na stan mórz i oceanów na całym świecie.

W Światowym Dniu Oceanów chcemy przypomnieć jak duży wpływ mają nasze codzienne decyzje zakupowe na stan środowiska naturalnego i jak ważny w dzisiejszych czasach jest wybór ryb i owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów – mówi Anna Dębicka z organizacji pozarządowej MSC Polska.

Chronić morza i oceany możemy na wiele sposobów, m.in. otaczając opieką rzeki (o tym jak to zrobić przeczytać można na www.zaadoptujrzeke.pl) czy wybierając dietę roślinną. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup ryb lub owoców morza warto poszukać tych z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, ponieważ:

- Ryby z certyfikatem MSC pochodzą ze zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach, sprzyja innym zwierzętom morskim i finalnie w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski.

- Zrównoważone połowy minimalizując przyłów sprzyjają nie tylko populacjom dziko żyjących ryb, ale także ochronie ptaków i ssaków morskich oraz innych zagrożonych gatunków. Przyłów to niekontrolowane i przypadkowe połowy organizmów, które nie są celem połowu.  W skutek przyłowu w sieci rybackie przypadkowo łapie się wiele zwierząt, np. żółwi morskich, delfinów czy morświnów.

- Masz gwarancję, że ryby te pochodzą tylko z legalnych i pewnych źródeł. Około 25% wszystkich ryb trafiających na nasze talerze pochodzi z nielegalnych źródeł.  Daje to nawet 26 milionów ton ryb rocznie. Aby ukrócić ten proceder, niezbędne jest zapewnienie identyfikowalności przez podmioty działające w sektorze rybołówstwa. Identyfikowalność jest jedną z głównych zasad standardów certyfikacji MSC. System ten pozwala na śledzenie wstecz, dzięki czemu uniemożliwia wprowadzanie zagrożonych ryb i owoców morza na rynek.

***

Światowy Dzień Oceanów obchodzony 8 czerwca na całym świecie, ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to gdzie mieszkamy, dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Stanowi okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach. Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca.

Zrównoważony połów, to taki, który nie zagraża ekosystemowi morskiemu (tzn. nie ma negatywnego wpływu na żywe zasoby morskie, nie wpływa negatywnie na środowisko, nie poławia gatunków zagrożonych wyginięciem). Standardy MSC określają szczegółowe procedury i zasady certyfikacji. Aby otrzymać certyfikat MSC, rybołówstwo musi spełnić 28 rygorystycznych kryteriów zawartych w trzech głównych zasadach: stan łowiska, wpływ na ekosystem i system zarządzania. Oceny według powyższych standardów dokonują niezależni audytorzy. Więcej można przeczytać na

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl