Aresztanci ratowali chronione pluszcze

2015-08-29 11:28

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej wraz z ekspertami i działaczami Klubu Gaja w dniu 28.08.2015 wieszali wykonane dzień wcześniej budki lęgowe dla pluszczy nad potokami górskimi w Beskidzie Śląskim. Pluszcze wymagają czynnej ochrony, ze względu na zmniejszanie się ilości naturalnych siedlisk.

27.08.2015 osadzeni spotkali się  z ekspertami, którzy wytłumaczyli jak składać budki lęgowe oraz podzielili się wiedzą dotyczącą pluszcza – chronionego gatunku ptaka. Po spotkaniu aresztanci samodzielnie składali budki rozmawiając z ekspertami.

Następnego dnia grupa osadzonych wraz z ornitologami, leśnikami oraz działaczami Klubu Gaja wieszała poskładane budki nad potokami, w szczególności na różnych przepustach i mostach na terenie Nadleśnictwa Bielsko.

Praca na rzecz innych, w tym wypadku przyrody, uczy nas zawsze pokory. Przypomina, że świat wokół nas potrzebuje naszej pomocy. Nasza wspólna praca w Dolinie Wapienicy wraz z osadzonymi z Aresztu w Bielsku-Białej pokazuje, że nawet ci, którzy zwykle potrzebują wsparcia, sami mogą wspierać innych. To była pożyteczna i dobra robota. Mam nadzieję na więcej – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Inicjatywa obywatelska „Pluszcze nad potokami Beskidu Śląskiego”, organizowana  we współpracy z Nadleśnictwem Bielsko, Urzędem Miasta Bielska – Białej i Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, to jedna z 23 lokalnych inicjatyw realizowanych przez Klub Gaja, w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Areszt Śledczy w Bielsku-Białej oraz Klub Gaja.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl