Bezcenna deszczówka czyli modelowa akcja oszczędzania wody

2016-12-19 14:57

Słodka woda to dzisiaj zaledwie ok. 3 proc. zasobów Ziemi. Tylko jej niewielka część, bo zaledwie 0,1 proc., to woda nadająca się do picia. Dzisiaj liczy się każda kropla wody. W ramach programu edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę”, przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnika, Fundacją PKO Banku Polskiego Klub Gaja oraz pięcioma rybnickimi szkołami zrealizował modelową akcję oszczędzania wody polegającą właśnie na gromadzeniu i wykorzystywaniu deszczówki.

Udział w projekcie wzięło pięć rybnickich szkół: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 - Gimnazjum nr 6, Szkoła Podstawowa nr 16, Szkoła Podstawowa nr 13, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Gimnazjum nr 7. Przy budynkach tych placówek zainstalowano zbiorniki na wodę opadową, można jej używać m.in. do podlewania roślin w szkole i w jej otoczeniu. Dzieci i młodzież uczą się, jak i dlaczego należy oszczędzać wodę.

W naszej szkole uczą się dzieci z niepełnosprawnością umysłową. Kilka naszych nauczycielek chce podnosić swoje kwalifikacje w dziedzinie nowej terapii związanej z hodowlą roślin. Zbiornik na wodę opadową, który został u nas zamontowany, na pewno się w naszej placówce przyda. Zgromadzona woda zostanie zużyta do podlewania roślin. – powiedziała  Henryka Gans, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego i Gimnazjum nr 15 w Rybniku.

Każdy zbiornik został wyposażony w licznik, który pokazuje, ile zaoszczędzonej w ten sposób wody zostało zużyte na potrzeby szkoły. Łatwo policzyć, jakie są oszczędności. Przyszkolne zbiorniki mają pojemność tysiąca litrów, czyli metra sześciennego. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku taka ilość wody kosztuje 5,41 złotych brutto. Deszczówkę szkoły mają za darmo. Zainspirowani pomysłem uczniowie niejednokrotnie zachęcają swoich rodziców do montażu podobnych urządzeń w domach, akcja ma więc wymiar edukacyjny.

Montaż zbiorników poprzedzały zajęcia edukacyjne dotyczące oszczędzania wody. Kładłem duży nacisk na to, by pokazać, że wodę, za którą przecież musimy płacić i to niemało, często marnotrawimy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile wody w naszych domach niepotrzebnie trafia do ścieków np. z powodu popsutych spłuczek w toaletach czy cieknących kranów. Brakuje nam świadomości, że jako Polska mamy bardzo niewielkie zasoby wody w porównaniu z innymi europejskimi krajami, że wody pewnego dnia może naprawdę zabraknąć, dlatego każda jej kropla jest cenna. Takie instalacje, jak te zamontowane przez nas w rybnickich szkołach coraz częściej widuję np. w ogrodach. Nie dziwię się, bo przecież wodę opadową dostajemy za darmo - skomentował Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja.

Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu ponad 196 000 osób w latach 2005 – 2016 w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 772 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1540 miejscach w Polsce.

Pobierz broszurę „ Modelowa akcja oszczędzania wody” pdf >>>>>
Dołącz do działań – dowiedz się więcej >>>>>

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl