BIG JUMP – europejskie wydarzenie także w Polsce

2013-06-24 17:09

Rzeki, jeziora, potoki, strumienie, źródła – płynie w nich woda, z której wszyscy korzystamy – w domu, w pracy, na wakacjach. Klub Gaja organizuje w Polsce europejską akcję BIG JUMP, która zachęca do większej troski o wodę, do działań na rzecz czystych i zasobnych rzek.

Poprzez wejście do wody – w tym samym dniu i o tej samej godzinie czyli 14 lipca o godz. 15.00  – ludzie w całej Europie zamanifestują swoje poparcie dla działań na rzecz czystych i żyjących rzek. W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji - European Rivers Network.

BIG JUMP może mieć charakter kameralnego spotkania nad dowolnym akwenem, albo dużego pikniku nad rzeką w centrum miasta. Tak będzie w Warszawie na plaży przy Bulwarze Flotylli Wiślanej koło Cypla Czerniakowskiego (przystanek tramwaju wodnego), gdzie do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich mieszkańców.

Klub Gaja zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji BIG JUMP i wejścia do wody w swojej najbliższej okolicy. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia, która znajduje się na stronie internetowej www.zaadoptujrzeke.pl, a 14 lipca ok. godz. 15.00 znaleźć się nad rzeką lub innym akwenem i zanurzyć w wodzie choćby tylko dłonie lub stopy – wyjaśnia Paweł Grzybowski z Klubu Gaja, koordynator programu Zaadoptuj rzekę.

Uczestnicy BIG JUMP w Warszawie i w całym kraju przypomną w ten sposób, że czysta woda jest ogromnym bogactwem przyrody, do którego każdy powinien mieć dostęp. Jednocześnie jednak każdy z nas ma obowiązek dbania o jej zasoby używając jej oszczędnie i chroniąc akweny w przemyślany, zgodny z wymaganiami przyrody, sposób.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny.  Muszą o to zadbać nie tylko rządzący, ale także obywatele. Potrzebne są nie tylko przepisy prawa, ale także konkretne działania. BIG JUMP sprawia, że ludzie interesują się rzekami, przygotowują na ich temat kampanie informacyjne, nad rzekami organizują akcje i spotkania.  

BIG JUMP mogą organizować osoby prywatne, kolonie, półkolonie, szkoły, przedszkola i świetlice, które organizują zajęcia w wakacje, samorządy miast i gmin oraz wszystkie organizacje społeczne, kluby sportowe, domy kultury, ośrodki wypoczynkowe i opiekuńcze. Warto, podczas BIG JUMP w swojej miejscowości, zrobić kilka zdjęć i wysłać je, wraz z krótkim opisem, na: klubgaja@klubgaja.pl lub przyłączyć się do BIG JUMP na facebook.com/Klub.Gaja.

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl