BIG JUMP Polska 2013 za nami!

2013-07-14 20:42

Pierwsze podsumowanie BIG JUMP Polska 2013: akcję zorganizowano od Beskidów poprzez Warszawę po Morze Bałtyckie. Odbyła się w 16 miejscach, w sumie do wody o godzinie 15.00, tak jak w całej Europie, weszło minimum 560 osób. Dziękujemy za udział! Zmieniajmy razem oblicze polskich rzek!

Zobacz zdjęcia - BIG JUMP Warszawa 2013 >>>

Zobacz zdjęcia - BIG JUMP 2013 POLSKA >>>

W Warszawie do Wisły weszło blisko 200 osób – w pamiątkowych koszulkach i czapkach Klubu Gaja. Mam nadzieję, że co roku będziemy wspólnie wchodzić do Wisły, aby w przyszłości swobodnie kąpać się w czystej królowej polskich rzek – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na miejscu obecny był minister środowiska, Marcin Korolec, Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego - partnera strategicznego programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Obecna była także Barbara Labuda, przedstawiciele urzędu m. st. Warszawy - współorganizatora wydarzenia, wraz z Leszkiem Drogoszem, dyrektorem Biura Infrastruktury urzędu m. st. Warszawy.

Wody powierzchniowe w Polsce są coraz czystsze, ale chcielibyśmy, żeby były jeszcze lepsze – powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Wspólne wejście do wody poprzedziły warsztaty i gry dotyczące programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Wodne koło fortuny, warsztaty o zasobach wody na świecie, gra planszowa o rzece i ekodizajn (odbijanie okolicznościowych szablonów na torbach płóciennych do wielokrotnego użytku) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych warszawiaków.

W całym kraju do BIG JUMP o godz. 15.00 przyłączyły się organizacje społeczne, osoby prywatne, kluby płetwonurków, naukowcy, uczniowie i nauczyciele, dziennikarze, społecznicy i organizacja turystyczna. Wspólne, symboliczne wejście do wody zorganizowano m.in. na plaży nad Świdrem w Otwocku, w Goniądzu nad Biebrzą, na rzece Muchawce w Siedlcach (wraz z psem o imieniu Bigi), nad potokiem Zimnik w Beskidzie Śląskim, nad Rabą w Pcimiu i Wieprzówką w Rzykach. Do jeziorka Mamuciego w Garwolinie zanurzyli się płetwonurkowie, a w Bisztynku na Warmii nad rzeką Młynówką (dopływ Pisy) spotkanie zorganizowała redakcja lokalnego portalu.

BIG JUMP inicjowany jest w Europie od 2005 roku, również w Polsce, gdzie koordynatorem akcji jest Klub Gaja. Jej celem jest pokazanie społecznego poparcia na rzecz czystych i naturalnych rzek. BIG JUMP związany jest z wprowadzeniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Zgodnie z nią do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Dzięki BIG JUMP z roku na rok nad rzekami i akwenami odbywa się coraz więcej akcji obywatelskich (w tym samym dniu, o tej samej porze), o których informują media. W ten sposób sytuacja rzek i ich przyszłość stają się tematem publicznym.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl