BIG JUMP – w Warszawie, w Polsce, w Europie 14 lipca godz. 15.00

2013-07-09 11:49

Nie ma życia bez wody, nie ma życia bez rzek. Są głównym rezerwuarem wody, z której ludzie korzystają w różny sposób – od produkcji po rekreację. Ale ludzie są też rzekom potrzebni. Dla rzek, 14 lipca o godz. 15.00 Europejczycy spotykają się na BIG JUMP i wspólnie wchodzą do wody. W Polce BIG JUMP organizuje Klub Gaja, a w Warszawie współorganizatorem wydarzenia jest m. st. Warszawa.

 

BIG JUMP - wydarzenie obywatelskie i edukacyjne w Warszawie odbędzie się na plaży nad Wisłą - przy Pomniku Saperów (Płyta Desantu) okolice Cypla Czerniakowskiego, Bulwar Flotylli Wiślanej)

Klub Gaja zaprasza do udziału każdego, kto kocha wodę i docenia rolę rzek. Zaproszenie skierowano m.in. do pani prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Swoją obecność potwierdził minister środowiska, Marcin Korolec.

Dla pierwszych uczestników będą pamiątkowe koszulki i czapki. Dla dzieci gry i zabawy. O bezpieczeństwo zadba policja rzeczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

BIG JUMP 2013 Polska odbędzie się od Beskidów po Morze Bałtyckie, m. in. nad rzekami: Świder - plaża w Otwocku (Inicjatywa Chodź nad Świder), Biebrzą - plaża miejska w Goniądzu (Biebrzański Klub Płetwonurków Meander); Muchawką – zalew w Siedlcach (Polski Klub Ekologiczny- koło Podlasie w Siedlcach), Stępnicą w Goleniowie (Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy); Białą w Bielsku- Białej, potokiem Zimnik w Lipowej i nad Morzem Bałtyckim – Hel, Zatoka Pucka (Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego).

Akcję mogą przeprowadzić osoby prywatne, kolonie, półkolonie, szkoły, przedszkola, świetlice, samorządy, organizacje społeczne, kluby sportowe, domy kultury, ośrodki wypoczynkowe. Warto, podczas BIG JUMP w swojej miejscowości, zrobić kilka zdjęć i wysłać je, wraz z krótkim opisem, na adres: klubgaja@klubgaja.pl lub przyłączyć się do BIG JUMP na facebook.com/Klub.Gaja.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną UE, do 2015 roku we wszystkich krajach, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Do tego potrzebne są i przepisy, i uwaga obywateli. Pokazanie społecznego poparcia dla czystych i żyjących rzek to główny cel BIG JUMP. Od 2005 roku, akcja przynosi coraz więcej publicznych wydarzeń nad rzekami i akwenami w całej Europie. Informują o nich media, a sytuacja rzek i ich przyszłość stają się przedmiotem zainteresowania szerokiej opinii publicznej. W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej – Zaadoptuj rzekę (w latach 2005 – 2013 zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach). Partnerem strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Jego celem jest rozwijanie i pielęgnowanie wartości przyrodniczych, kulturowych i społecznych polskich rzek m.in. poprzez konkurs Rzeka Roku, którego ambasadorem została podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.

Klub Gaja i pomysłodawca akcji - European Rivers Network zachęcają do organizowania BIG JUMP w całej Polsce, podobnie, jak dzieje się to w całej Europie.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl