BIG JUMP w Warszawie – wchodzimy do Wisły!

2019-07-12 06:21

W całej Europie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, dziesiątki tysięcy ludzi będą wchodzić do rzek i jezior, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. W Warszawie, spotykamy się 14 lipca w niedzielę, o godz.14.30 na plaży nad Wisłą (na wysokości Płyty Desantu). Punktualnie o godz. 15.00 wchodzimy do Wisły! Akcji towarzyszyć będzie happening „Moda na rzeki”. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. 

BIG JUMP to wyraźny sygnał do polityków, że obywatelom zależy na czystych i żyjących rzekach. Trzeba robić więcej, by je chronić i przywracać naturze – z korzyścią dla ludzi i przyrody. Jak co roku, BIG JUMP w Warszawie odbywa się we współpracy z m.st. Warszawą. Partnerem wydarzenia jest także Stołeczne Wodne Pogotowie Ratunkowe. Fundacja Rok Rzeki Wisły przypłynie łodziami. Akcji towarzyszyć będzie pokaz mody strojów kąpielowych i kąpielówek zorganizowany przez kolektyw Siostry Rzeki zaangażowany w obronę Wisły. W mobilnej przymierzalni będzie można przymierzyć strój i wejść w nim do Wisły podczas BIG JUMP.

Cecylia Malik, artystka krakowska i współtwórczyni kolektywu, wyjaśnia – „Siostry Rzeki powstały po to by mówić prostym zrozumiałym językiem, że nieuregulowane, dzikie, żywe rzeki są nam niezbędne do życia i szczęścia. Rok temu poprosiłyśmy kobiety aby udzieliły głosu rzekom, każda kobieta innej rzece i żeby przybyły na ratunek Wiśle gdyż grozi jej budowa nowej zapory w Siarzewie i plany transportu wodnego – droga wodna E-40. Tego lata Siostry Rzeki postanowiły mówić o zyskach jakie daje nam nieuregulowana Wisła. Stworzyłyśmy niesamowitą kolekcję strojów kąpielowych i kąpielówek w obronie Wisły. Przez około 2 miesiące w Krakowie Siostry Rzeki oraz zaproszeni krakowianie i krakowianki ręcznie wyszywali i wyhaftowali ok. 130 strojów kąpielowych, które następnie będą rozdane tym wszystkim, którym los polskich rzek nie jest obojętny”.

„W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem”– mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora BIG JUMP w Polsce.

Katastrofa klimatyczna, która jest faktem, wymaga nowatorskich środków adekwatnych do tej ekstremalnej sytuacji. Aby zatrzymywać wodę tam gdzie spadnie z deszczem potrzebne jest zaangażowanie instytucji rządowych, samorządów, biznesu oraz wszystkich Polek i Polaków. Tymczasem samorządy masowo wycinają zadrzewienia i zamieniają w betonowe pustynie kolejne obszary w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i setkach innych miejscowości. Nielegalnie przegradza się Wisłę, bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni Kozienice, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej forsuje anachroniczne projekty regulacji rzek, pamiętające czasy Gomułki i Gierka.

„Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy wszyscy się zorientowali, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna?”– zastanawia się Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki. I zadaje retoryczne pytania: „Dlaczego samorządy nie odtwarzają powierzchni przepuszczalnych i terenów zielonych? Dlaczego wodochłonnego otwartego systemu chłodzenia elektrowni Kozienice nie zastępuje się systemem zamkniętym? Dlaczego, wreszcie, nie zakopie się tych hydrotechnicznych trupów projektowych, zwiększających ryzyko powodzi i potęgujących suszę?”.

Każdy, może dołączyć do akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Pokażmy swój sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek!

„Po raz kolejny włączamy się do akcji BIG JUMP, ponieważ dzięki tej inicjatywie możemy dotrzeć do szerszej grupy osób i zwrócić ich uwagę na problem degradacji polskich rzek, źle zaplanowanych i niepotrzebnych inwestycji, a także prac hydrotechnicznych. Równocześnie, dzięki takiej akcji chcemy przypomnieć ludziom ile radości i piękna mogą nam rzeki dostarczyć, jeśli o nie właściwie zadbamy”– mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.

ZORGANIZUJ WŁASNY BIG JUMP – ratuj z nami rzeki!

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne! Jak zorganizować własny BIG JUMP? To proste!

• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz > plakat BIG JUMP
• 14 lipca 2019 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.

Przeczytaj więcej informacji o BIG JUMP w Polsce.

Na zdjęciach:

Fot.1 - Big Jump 2018 w Warszawie. Fot. Klub Gaja

Fot. 2 - Kolektyw Siostry Rzeki . Fot. Bogdan Krężel

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl