COP19: Gimnazjalistka dla rzek - 100 metrów warkocza!

2013-11-16 10:10

Natomiast na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki pojawiła się 18-latka z własnoręcznie zaplecionym warkoczem z tkanin o długości blisko 60 metrów.

Roksana Łuczak z Gimnazjum nr 6 w Warszawie zaskoczyła nas swoją pracowitością i entuzjazmem dla happeningu Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek. W domu uplotła warkocz o długości blisko 60 metrów. Na naszym stosiku kontynuowała pracę i warkocz osiągnął długość 100 metrów!

Mamy pytania od osób spoza Warszawy, jak przyłączyć się do naszego happeningu na odległość? Plećcie warkocze na spotkaniach towarzyskich w swoich miejscowościach (w domach kultury, bibliotekach, i in.), plećcie warkocze indywidualnie (jak Roksana) i przysyłajcie je do nas, do 21 listopada, na adres:
Pałac Kultury i Nauki - wystawa Zielony Klimat (stoisko Klubu Gaja)
Warszawa
Marszałkowska 126

Wezmą udział w niezwykłej akcji na podsumowanie happeningu!

Przypominamy słowa pomysłodawczyni warkoczy dla rzek,krakowskiej artystki Cecylii Malik, która jest z nami w Pałacu Kultury i Nauki:
Warkocze zaczęliśmy pleść w Krakowie dla górskiego potoku Białka, jako wyraz protestu wobec planów jej regulacji. Upletliśmy wspólnymi siłami około 6 kilometrów, który rozwinęliśmy wzdłuż jej naturalnych brzegów, jako linę broniącą przed zniszczeniem. Teraz pleciemy warkocze w Warszawie, nad Wisłą, jedną z ostatnich naturalnych wielkich rzek Europy.

Zapraszamy do wyplatania warkoczy i prosimy o przynoszenie tkanin na nie – niepotrzebnych obrusów, firanek, zasłon, pościeli, i innych materiałów.

Zobacz foto.

Wydarzenia Klubu Gaja towarzyszące COP19 – 16 listopada:

W godz. 9.00-10.30 – rozdajemy koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat przed Stadionem Narodowym (oficjalnym miejscem obrad szczytu klimatycznego).

W godz. 10.00-18.00 – kontynuujemy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodność” w 1. części oficjalnej wystawy COP19 – Zielony Klimat - edukacja i technologie dla ochrony środowiska). Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych!  Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli).

Godz. 14.00 -  na Uniwersytecie Warszawskim rozdajemy koperty Zasadź dobry klimat uczestnikom panelu dyskusyjnego na temat wpływu krajobrazu na politykę w zakresie zmian klimatu i założenia zrównoważonego rozwoju.

Godz. 14.30 – sprzed Pałacu Kultury i Nauki idziemy w Międzynarodowym Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej. Przejdziemy Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, obok Stadionu Narodowego, do Parku Skaryszewskiego (muszla koncertowa). Do marszu dołączą uczestnicy specjalnego pociągu, który przyjedzie z Brukseli (przez Berlin i Poznań) pod hasłem "March for Climate and Social Justice", koordynowanego przez organizację belgijską Climate and Justice. Ok. godz. 17.00 w Parku Skaryszewskim głos zabierze Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.


Wydarzenia Klubu Gaja podczas Szczytu Klimatycznego COP19 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.


Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,   Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:   Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl