COP19: Rzeki dla klimatu - Warkocze dla rzek

2013-11-13 12:06

Happening Klubu Gaja Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek jest jedną z imprez towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP19 w Warszawie. Od 12 listopada, codziennie w Pałacu Kultury i Nauki pleciemy warkocze długie jak rzeki, dając wyraz swojej trosce o naturalne rzeki, jako źródło bezcennej wartości – wody. Zapraszamy!

Inicjatorka zaplatania warkoczy dla rzek, krakowska artystka Cecylia Malik wyjaśnia: Warkocze zaczęliśmy pleść w Krakowie dla górskiego potoku Białka, jako wyraz protestu wobec planów jej regulacji. Upletliśmy wspólnymi siłami około 6 kilometrów, który rozwinęliśmy wzdłuż jej naturalnych brzegów, jako linę broniącą przed zniszczeniem. Teraz pleciemy warkocze w Warszawie, nad Wisłą, jedną z ostatnich naturalnych wielkich rzek Europy.

 

W zaplataniu warkoczy wzięły udział (12 listopada) prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Beata Jaczewska. Obie panie chwilę wcześniej otworzyły wystawę Zielony Klimat - edukacja i technologie dla ochrony środowiska (w Pałacu Kultury i Nauki). Otrzymały także koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat, które Klub Gaja rozdaje wśród uczestników szczytu klimatycznego, gości i warszawiaków. Koperty otrzymali także uczestnicy sadzenia drzew w nadleśnictwie Celestynów, które odbyło się również 12 listopada. Wśród nich byli przedstawiciele państw – uczestników COP19, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 321 i studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Sadzenie w Celestynowie (ok. 5 tys. drzew) było trzecią i ostatnią częścią akcji na rzecz zrekompensowania przyrodzie obciążenia związanego z przyjazdem delegatów na szczyt klimatyczny COP19.

 

Zobacz foto.

 

13 listopada podczas imprez towarzyszących COP19 Klub Gaja:

 

o godz.10.00 – organizuje happening Każdy liść pochłania CO2 w ogrodzie Przedszkola „Niegocińskie Skrzaty” w Warszawie (ul. Niegocińska 9, Mokotów) oraz w parku dzielnicy Mokotów. Drzewa znów się zazielenią! Wraz z dziećmi, rodzicami, nauczycielami i mieszkańcami rozwiesimy na nich liście, zrobione z recyklingu, zaopatrzone w kod QR. Za pomocą telefonu komórkowego poprzez kod można połączyć się z www.chronklimat.pl – nową stroną internetową o ekologicznym stylu życia. Każdy internauta znajdzie tu porady dotyczące codziennego życia w trosce o środowisko naturalne. Każdy może także zostać współtwórcą tego poradnika! Wystarczy swoje sprawdzone eko-zasady przesłać do Klubu Gaja.

 

w godz. 10.00-18.00 – prowadzimy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodność” w 1. części oficjalnej wystawy COP19 – Zielony Klimat). Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych!  Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli). Powstaną z nich piękne, symboliczne warkocze!

 

Wokół Pałacu Kultury i Nauki oraz przed Złotymi Tarasami rozdajemy koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat.

 

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Konferencji Klimatycznej 2013 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.


Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl