Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie

2016-06-13 10:25

Co może łączyć Czesława Miłosza z bobrami? Otóż … zakamarki krasnogrudzkiego parku i stare belki z modrzewiowego dworu, należącego do rodziny Miłosza, który poeta często odwiedzał. Właśnie w tym miejscu, 12 czerwca 2016 r. w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie Fundacja „Pogranicze” i Klub Gaja wspólnie otworzyli ścieżkę edukacyjną „Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie". To jedna z 23 inicjatyw obywatelskich realizowanych w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”.

Przed wyruszeniem na spacer nowo powstałą ścieżką, na czerwonym ganku Dworu Miłosza, Małgorzata Czyżewska z Fundacji „Pogranicze” i Jacek Bożek z Klubu Gaja podziękowali wszystkim zaangażowanym ludziom i instytucjom oraz grantodawcy za pracę włożoną w przedsięwzięcie.

Tylko współpraca i pokazywanie współzależności pomoże nam w ochronie wartości przyrodniczych i kulturowych, które powinniśmy zachować dla przyszłych pokoleń. A w tym niezwykłym miejscu przenikająca się nawzajem przyroda i kultura są niezwykle cenne – podsumował Jacek Bożek.

Okoliczni mieszkańcy i goście rozpoczęli wędrówkę po ścieżce edukacyjnej wsłuchując się w opowieści o bobrach i innych mieszkańcach parku wokół dworu. Poszczególne przystanki wyznaczone na ścieżce opowiadają o drzewach, owadach, ptakach i bobrach.

Jak powiedziała Małgorzata Czyżewska - Te punkty, przy których będziemy się zatrzymywać zrobione są z belek pozostałych ze starego dworu modrzewiowego. W czasie remontu, niektóre belki nie nadawały się do ponownego wykorzystania. Postanowiliśmy wykorzystać je do naszej ścieżki. Ponadto, to nie koniec pracy. Ponieważ oprócz działań Pracowni Przyrodniczej w tworzenie ścieżki włączyła się Pracownia Plastyczna Ośrodka „Pogranicze”. Dzieci i młodzież powzięli taką myśl, by zwieńczyć belki rzeźbami ptaków, bobrów, drzew.

Obecność bobrów w parku widoczna jest wyraźnie. Wędrując oglądamy wydeptane ścieżki, nadgryzione drzewa, tamy i żeremia. Podczas otwarcia wysłuchaliśmy wielu historii o bobrach. O tym, jak te zwierzęta zabezpieczają pokarm na zimę, że spiżarnia jednej rodziny bobrów miała aż 47 metrów przestrzennych, a ich futro składa się z 37 tysięcy włosów na jeden centymetr kwadratowy.

Naszym przewodnikiem na ścieżce był Wojciech Misiukiewicz, starszy specjalista ds. edukacji, prowadzący ośrodek rehabilitacji zwierząt, autor książek o bobrach z Wigierskiego Parku Narodowego. Oprowadzając gości powiedział - Ścieżka jest wyjątkowa. Położona w fantastycznym miejscu. Wpisana w krajobraz, w architekturę i historię. W kontekście Sejneńszczyzny, gdzie bobry pojawiły się jako pierwsze, gdzie w naszym rejonie populacja ustępuje, to tutaj w parku, nasz główny bohater zagościł. Jak sądzę będzie cieszył śladami swojej obecności dzieci, turystów, miłośników przyrody i miłośników literatury.

Bóbr europejski podlega ochronie w większości krajów w Europie. W Polsce już w 1921 r. uznano ten gatunek za ginący. Wpisano go na listę zwierząt objętych całkowitą ochroną. Podczas inwentaryzacji w 1950 r. wykazano zaledwie jedno naturalne stanowisko bobra na terenie Suwalszczyzny, na rzece Marysze. Obecnie w naszym kraju bóbr w jest gatunkiem częściowo chronionym.

To bardzo dobra inicjatywa, ponieważ Krasnogruda do tej pory kojarzyła się z kulturą wysoką. Dwór leży w lesie, w parku, nad jeziorem i jest ściśle powiązany z przyrodą. Od tego nie sposób uciec. Przybliżanie bobra i innych gatunków zwierząt i roślin wydaje się być tutaj konieczne. Dzieci, bo głównie dla nich to robimy, powinny poznawać sztukę i literaturę, powinny też wiedzieć skąd się wywodzą i co je otacza – podsumował otwarcie ścieżki Grzegorz Myszczyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze.

Inicjatywa obywatelska „Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie” realizowana jest przez Fundację Pogranicze w ramach prgramu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Zobacz więcej zdjęć na facebooku >>>>>

Wydarzenie w mediach:

Radio Białystok >>>>>
Gazeta ASTB z Białegostoku >>>>>

Portal Niebywałe Suwałki >>>>>
Blog Leszka Przeborowskiego >>>>>
Portal Wrota Podlasia >>>>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl