Dzień Ryby 2020 – dziękujemy!

2020-07-28 13:19

25 lipca 2020 roku odbył się 16. Dzień Ryby w Helu organizowany przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry we współpracy z Klubem Gaja. W tym roku Klub Gaja prezentował projekt „WoW - Written on Water” realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Zapraszaliśmy do zapoznania się m.in. z wystawą poświęconą innowacyjnym metodom praktycznego nauczania przedmiotów środowiskowych w szkołach średnich, grami plenerowymi związanymi z rzekami i ich zasobami oraz materiałami MSC Polska na temat zrównoważonego rozwoju oceanów i zrównoważonego rybołówstwa. Tradycyjnie Dzień Ryby zakończył się happeningiem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom! Do zobaczenia za rok!

Podczas Dnia Ryby w Helu na turystów i mieszkańców czekały edukacyjne stoiska, gry i zabawy, konkursy i wystawy przygotowane przez Stację Morską, Klub Gaja, Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Błękitny Patrol WWF Polska i MSC Polska (Marine Stewardship Council). Impreza odbywała się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

„Jesteśmy zadowoleni, że pomimo trudności związanych z epidemią, tradycja Dnia Ryby nie została przerwana, choć wydarzenie miało nieco inny charakter niż w latach poprzednich. Przygotowaliśmy się aby w sposób bezpieczny informować uczestników wydarzenia o naszym wspólnym z Chorwatami i Włochami projekcie „WoW”, który realizujemy w ramach Erasmus+. Zainteresowanie i chęć zdobywania wiedzy przerosło nasze oczekiwania. Okazuje się, że bardzo wiele osób nie tylko chciało dowiedzieć się więcej o naszej pracy ale prosiło o dalszy kontakt i możliwość podjęcia współpracy. Bardzo dziękujemy kierownictwu i zespołowi Stacji Morskiej w Helu. Dzięki ich determinacji mogliśmy wspólnie edukować na temat Morza Bałtyckiego, jego zasobów i sposobów chronienia ryb, rzek i terenów zależnych od wody” – powiedział Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu „WoW” dodała – „Na stoisku Klubu Gaja prezentowaliśmy postery przedstawiające warsztaty terenowe dla uczestników projektu, które prowadzone były nad rzeką Koszarawą i Białą Przemszą. Uczniowie szkół średnich z Polski, Chorwacji i Włoch wspólnie z naukowcami z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach badali bioróżnorodność doliny górskiej rzeki oraz zapoznali się z metodami monitoringu wód rzecznych zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Z kolei edukatorzy Klubu Gaja pokazywali jak poprzez różne akcje artystyczne można angażować obywateli do działań dla wody i rzek”.

W tym roku głównym bohaterem Dnia Ryby w Helu był dorsz. Ze względu na zły stan jego zasobów w 2020 roku  obowiązuje całkowity zakaz połowów tego gatunku. Także na stoiskach Klubu Gaja można było zapoznać się z wieloma gatunkami ryb. Niektórzy gracze domina „rybnego” wykazywali się bardzo dużą wiedzą na temat gatunków ryb, które można spotkać w polskich rzekach.

Partycja z Augustowa, wyjaśniła – „Ryby łowię z tatą. Muszę wstać o czwartej rano. Gdy czekamy, jak będzie „brało”, tata opowiada mi historie o różnych rybach. Gra w domino bardzo mi się podoba ”.

Finał 16. Dnia Ryby zakończył się happeningiem „Razem dla wody”. Jednak w tym roku odbył się on w symbolicznym gronie. Wśród uczestników były rodziny z dziećmi, które przez kilka, a nawet kilkanaście lat uczestniczą w tym wydarzeniu. I specjalnie, w tym roku, przyjechały do Helu, by do nas dołączyć i podtrzymać tradycję.

Sylwia i Rafał z dziećmi z okolic Bielska-Białej, rodzina która od kilkunastu lat przyjeżdża na Dzień Ryby, komentuje  – „Fantastyczny jak co roku, piękny Dzień Ryby w Helu! Jesteśmy w Wami po raz trzynasty! Pierwsze Dni Ryby były jeszcze bez dzieci. Nasza córka po raz pierwszy brała udział w wydarzeniu jak miała trzy miesiące. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też się zobaczymy!”.

Klub Gaja dziękuje wszystkim uczestnikom oraz partnerom! Do zobaczenia za rok!

Projekt „WoW - Written on Water: new models of work-based learning for promoting European scientific career” realizowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Partnerzy projektu: G.R.A.I.A. Srl – Gestione e Ricerca Ambientale Ittica Acque,  Javna Ustanova Natura Viva,  Gimnazija Karlovac, Zespół Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu,  Liceo Scientifico Statale “Annibale Calini” , Comunità Montana di Valle Camonica – Parco dell’Adamello.


ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>


Więcej o projekcie WoW: writtenonwater.eu


 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl