Hotele w stylu świdermajer dla... zapylaczy

2015-09-04 05:38

Już w najbliższą sobotę (5.09.2015) w Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku (Mlądz, ul. Majowa 267) spotykamy się na rodzinnym pikniku w czasie którego będziemy budować domki w stylu świdermajer, w których niczym dawni letnicy zamieszkają dzikie zapylacze. To już druga odsłona inicjatywy obywatelskiej realizowanej przez stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek i dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż 1/3 naszego pożywienia zależy właśnie od nich! Niestety wskutek przemian środowiska zapylacze są zagrożone wyginięciem. Ale możemy im pomóc – ugośćmy zapylacze nad Świdrem!

Podczas rodzinnego pikniku wraz z lokalnym stolarzem – Tomkiem Gołębiowskim – wybudujemy domki w stylu świdermajer specjalnie dla dzikich zapylaczy. Przy okazji będzie można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca!

20 dużych hoteli zostanie na terenie gimnazjum i domu kultury, ale będziemy też budować małe domki, które każdy z Was będzie mógł zabrać do domu, ogrodu, na działkę czy balkon. Posadzimy też wspólnie miododajne rośliny w ogrodzie szkoły. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne o życiu zapylaczy, więc zapraszamy nad Świder całą rodziną!

Piknik rodzinny: sobota (5.09.2015), Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku (Mlądz, ul. Majowa 267). Plan działań:

11.00–13.30  Wielka Otwarta Stolarnia - budowa 20 dużych hoteli dla owadów w stylu świdermajer, które na stałe zostaną na terenie Gimnazjum nr 1 i Klubu Mlądz. Dzieci będą mogły pomalować hotele w wymyślone przez siebie wzory. Prowadzący: Tomek Gołębiowski.
12.00–13.00  Wykład pt. Jak założyć przydomową pasiekę? - Prowadzący: Kamil Baj z Pszczelarium Pasieki miejskie, który zakłada pasieki np. na dachach galerii handlowych w Warszawie.
13.30–17.00 Warsztaty pt. Wybuduj swój świdermajerowy domek dla zapylaczy – w czasie  warsztatów każdy będzie mógł stworzyć domek dla zapylaczy, który potem zabierze do domu i umieści w ogrodzie czy na balkonie. Prowadzący: Tomek Gołębiowski.
15.00–17.00 Warsztaty dla dzieci pt. Życie zapylaczy - co nieco o zapylaczach żyjących w  sąsiedztwie. Prowadząca: Katarzyna Roguz.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Chodź nad Świder i Klub Gaja. Partnerzy: Gimnazjum nr 1 w Otwocku, Klub Mlądz. Patroni: Platforma Kultury i Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio RDC, Nadleśnictwo Celestynów.

Inicjatywa obywatelska „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” realizowana jest przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”

Finansowanie

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl