Hotele w stylu świdermajer dla zapylaczy w Otwocku

2015-10-01 13:38

Już w najbliższą sobotę (3.10.2015) w Muzeum Ziemi Otwockiej (Gabriela Narutowicza 2, Otwock) spotykamy się na rodzinnym pikniku, w czasie którego będziemy budować domki w stylu świdermajer. W nich niczym dawni letnicy zamieszkają dzikie zapylacze. To już trzecia odsłona inicjatywy obywatelskiej realizowanej przez stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek i dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż 1/3 naszego pożywienia zależy właśnie od nich! Niestety wskutek przemian środowiska zapylacze są zagrożone wyginięciem. Ale możemy im pomóc – ugośćmy zapylacze nad Świdrem!

Podczas rodzinnego pikniku wraz z lokalnym stolarzem – Tomkiem Gołębiowskim – wybudujemy domki w stylu świdermajer specjalnie dla dzikich zapylaczy. Przy okazji będzie można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca!

20 dużych hoteli zostanie na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej, ale będziemy też budować małe domki, które każdy z Was będzie mógł zabrać do domu, ogrodu, na działkę czy balkon. Posadzimy też wspólnie miododajne rośliny w ogrodzie szkoły. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne o życiu zapylaczy, więc zapraszamy nad Świder całą rodziną!

Piknik rodzinny: sobota (3.10.2015), Muzeum Ziemi Otwockiej (Gabriela Narutowicza 2, Otwock).

Plan działań:
10.30–13.30 Wielka Otwarta Stolarnia
Pod czujnym okiem lokalnego stolarza – Tomka Gołębiowskiego – wybudujemy razem 20 dużych hoteli dla owadów w stylu świdermajer, które na stałe zostaną na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej .
13.30–17.00 Warsztaty pt. Wybuduj swój świdermajerowy domek dla zapylaczy
W czasie tych warsztatów każdy będzie mógł stworzyć domek dla zapylaczy, który potem zabierze do domu i umieści w ogrodzie czy na balkonie.
Prowadzący: Tomek Gołębiowski
12.30–13.30 Wykład pt. Jak założyć przydomową pasiekę.
14.30-15.00 Sadzenie roślin – fundacja „Łąka”
15.00–17.00 Warsztaty dla dzieci pt. Życie zapylaczy

Zapraszamy milusińskich na warsztaty, podczas których dowiedzą się co nieco o zapylaczach żyjących w ich sąsiedztwie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Chodź nad Świder i Klub Gaja.
Partnerzy: Muzeum Ziemi Otwockiej, Otwockie Centrum Kultury, Urząd Miasta Otwock, restauracja Soplicówka, Top Market.
Patroni: Platforma Kultury i Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio RDC, Nadleśnictwo Celestynów.

Inicjatywa obywatelska „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” realizowana jest przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl