Inauguracja 9. edycji Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja w Katowicach

2013-03-19 09:29

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody - zainicjowany przez ONZ, aby zwrócić uwagę społeczną, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Woda nie zna granic, jej ochrona i racjonalne użytkowanie jest sprawą międzynarodową. Klub Gaja od 8 lat realizuje program edukacji ekologicznej – Zaadoptuj rzekę. Proponujemy społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Podjęcie się ich adopcji (otoczenie opieką) jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska. Sprzątanie zaśmieconych brzegów zbiorników, monitorowanie jakości ich wód,  obserwacja roślin i zwierząt wokół nich, podejmowanie na ich rzecz współpracy to skuteczne inicjatywy realizowane w kilkuset miejscach w całym kraju. W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja, w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób.

Zaadoptuj rzekę jest programem, który integruje społeczności lokalne wokół idei ochrony zasobów wodnych w Polsce. W Katowicach nad Rawą – kanałem wodnym, który pozostał po nieistniejącej już rzece, Klub Gaja organizuje happening „Kolejka po wodę” by zwrócić uwagę na niedobór wody w kraju i czystość polskich rzek. Happening poprzedzi gra miejska poświęcona Rawie przygotowana dla katowickich szkół. Będzie także prezentowana wystawa „Ryby mają głos!” (na temat programu Klubu Gaja o ochronie zagrożonych gatunków ryb) oraz wystawiona skarbonka na fundusze potrzebne do budowy studni w Afryce (inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego). Wydarzenie organizowane jest przy współpracy: Fundacji PKO Banku Polskiego, Urzędu Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego  i Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A w Katowicach.

Program Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę zdobył nominację do tytułu The Best Practice – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008 r.).  Więcej na: http://klubgaja.pl/zaadoptuj-rzeke

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl