Na ratunek rzece

2013-04-26 10:50

Warkocze Białki czyli akcja artystyczna Cecylii Malik i przyjaciół rzeki Białki w obronie rzeki Białki przed dewastacją została zgłoszona do programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. W sobotę 27 kwietnia o godz. 12.00 zapraszamy na  performance i piknik – wielkie liczenie i zaplatanie kilometrów warkocza - na przełomie Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu).

Warkocze Białki to akcja artystyczna podjęta w celu ratowania rzeki Białki przed regulacją i pogłębieniem. Projekt rozpoczął się w trakcie wystawy Cecylii Malik Rezerwat Miasto w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, której partnerem jest Klub Gaja. Do współpracy artystka zaprosiła ekspertów z zakresu ochrony środowiska – prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka Halnego. W ramach wystawy zaprezentowali oni opracowaną przez siebie fotograficzną dokumentację procesów dewastacji rzek w Małopolsce. Celem Warkoczy Białki jest nagłośnienie problemu dewastacji rzek w Polsce, na przykładzie rzeki Białki.

Przez miesiąc – w Krakowie, Warszawie, Sanoku, Bytomiu, Nowym Targu, Zakopanem i Nowej Białej – pleciono gigantycznie długi warkocz z materiałów. W sobotę 27 kwietnia organizatorzy wydarzenia chcą go połączyć i policzyć kilometry nad brzegami rzeki. Na miejscu Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja weźmie udział w konferencji prasowej. Przeprowadzimy także badanie podstawowych parametrów wód Białki, a wydarzenie i wyniki badań opublikujemy na wirtualnej platformie programu Zaadoptuj rzekę – internetowej mapie Polski, na której pojawia się coraz więcej sygnałów o działania podejmowanych dla polskich rzek i innych akwenów. Są także wyniki badań ich wód. Jak łatwo przyłączyć się do ciekawego programu Klubu Gaja? – czytaj tutaj >>>

Białka powstaje wysoko w Tatrach z połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody. To jedyna w Polsce tak dzika rzeka górska. Każdego roku zmienia swoje koryto poprzez gwałtowne wezbrania. Są ludzie, którzy uważają, że Białka musi zostać „ujarzmiona” poprzez pogłębienie jej koryta i zmianę jego biegu  (przekopywanie). Tymczasem obrońcy Białki apelują: Uplećmy warkocz tak długi, jak rzeka Białka! Niech stanie się błękitną linią, która uchroni rzekę przed przekopaniem, pogłębieniem i zniszczeniem! Niech Białka będzie czysta i piękna, pełna ryb i kamieni, dzika i naturalna! Białka łączy Morskie Oko z Bałtykiem – to jedyna taka rzeka w Polsce. Nie niszczmy jej!
Każdy może wziąć udział w sobotnim wydarzeniu! Mapa dojazdu na miejsce.

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl