Nowe oblicze stawu w Zbijewie

2016-06-06 10:46

W podworskim parku w Zbijewie, gm. Chodecz w niedzielę 5 czerwca odbył się piknik rodzinny dla lokalnej społeczności podczas którego nastąpiło oficjalne otwarcie prac jakie zostały wykonane w ramach lokalnej inicjatywy pt „Adoptujemy staw w podworskim parku w Zbijewie” realizowanej w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”.

Na terenie podworskiego parku w Zbijewie rośnie grupa dębów szypułkowych będących Pomnikami Przyrody wśród których wyróżnia się dąb Kiejstut (ok. 700 lat), który jest główną atrakcją turystyczną parku. W tym samym parku usytuowany jest niewielki, urokliwy staw. Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej, Koło Gospodyń Wiejskich wraz z mieszkańcami Zbijewa otoczyli ów staw opieką, tworząc tym samym piękne i funkcjonalne miejsce wypoczynku.

Działania jakie zostały wykonane w latach 2015 – 2016 w ramach lokalnej inicjatywy pt. „Adoptujemy staw w podworskim parku w Zbijewie” to m. in.: oczyszczenie stawu w parku podworskim, prace porządkowe przy stawie, wykonanie bramy oraz ogrodzenia, budowa 2 zadaszonych altan parkowych, zamontowanie 2 stołów i ław drewnianych, 5 stojaków rowerowych oraz 4 sztuk  metalowo-drewnianych koszy na śmieci, dzięki czemu stworzono odpowiednie miejsce na pikniki i odpoczynku oraz poprawiając infrastrukturę służącą do wypoczynku i rekreacji na łonie natury. Jednocześnie wokół oczyszczonego stawu zasadzono liczne rośliny, krzewy i drzewa, w tym m. in.:  kosaćca syberyjskiego, lilię wodną białą, wierzby nagrobne, brzozy pożyteczne, lilaki pospolite, tataraki zwyczajne oraz trzcinę pospolitą.

W niedziele zakończyliśmy kolejny etap prac w podworskim parku w Zbijewie. Pracujemy tam społecznie razem z mieszkańcami od 2011 roku. Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Zbijewa rok po roku, systematycznie, wycinało krzaki, sprzątało teren parku. Ten etap zrealizowany z Klubem Gaja, to wisienka na torcie, ozdoba parku w otoczeniu Kiejstuta – powiedział  Grzegorz Grabowski, członek Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej.

Podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom Zbijewa, tylu ich pomagało, że nie sposób wymienić wszystkich. Reprezentują ich: Czesława Rucińska przewodnicząca KGW ze Zbijewa, sołtys Andrzej Ruciński, radny Winiecki Marcin. Zawsze pomagali nam strażacy, podczas organizowanych pikników przy ognisku, przy pracach porządkowych i tu podziękowania dla Komendanta Gminnego OSP druha  Darka Dekrewicza – dodaje  pan Grzegorz.

Sądzimy, że udało się przekonać lokalną społeczność i władze do opieki i promowania Podworskiego Parku w Zbijewie. Burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński finansował niedzielny piknik. Zaproszenie przyjął i przyjechał również Kazimierz Kaca Starosta Powiatu. Obaj panowie są zachwyceni Kiejstutem, stawem, parkiem i zadeklarowali udział w jego rozbudowie.  Przyjechała również  Radna Powiatu Włocławskiego Jadwiga Fijałkowska. Tak się miło złożyło, że pani Jadwiga Fijałkowska jest również członkiem naszego stowarzyszenia i też pracowała fizycznie w parku - skomentował Grzegorz Grabowski z Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej.

Inicjatywy obywatelskie „Zaadoptuj rzekę” mają na celu m.in. zainspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz najbliższych rzek, jezior czy stawów. 

Inicjatywa obywatelska „Adoptujemy staw w podworskim parku w Zbijewie” realizowana jest przez Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej, Koło Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Zbijewa  w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Fot. Klub Gaja.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl