O deszczu - ogród edukacyjny

2020-07-07 19:34

Klub Gaja dalej spełnia marzenia uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Katowicach o łapaniu deszczu i ogrodzie pełnym kwiatów i owadów. W piątek (10 lipca 2020, godz. 10.00) na terenie szkolnego ogrodu zostanie zamontowany zbiornik na deszczówkę i założona rabata edukacyjna z roślinami podmokłych łąk, odpowiednimi do ogrodów deszczowych. W ogrodzie Klub Gaja posadził już wcześniej miododajne krzewy i byliny wśród domków dla owadów zapylających. Akcja o oszczędzaniu wody organizowana jest we współpracy z Miastem Katowice.

Z powodu długoletniej suszy i zmian klimatu, coraz częściej i mocniej odczuwamy skutki niedoboru wody. Stąd tak ważne jest, aby ją oszczędzać i zatrzymywać. Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Prostym przykładem jest gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka. Rośliny wolą przecież deszczówkę od kranówki.

„Edukacja jest ważna i dlatego rozwiązania, które każdy może zobaczyć w ogrodzie przyszkolnym służą nie tylko do zatrzymywania wody, ale stają się żywym przykładem jak to można zrobić. Prostota urządzenia też ma znaczenie. Nie bójmy się takich działań. Zmieńmy nasze nastawienie do deszczu i zacznijmy go łapać. Będą z tego same korzyści! Będziemy w naszych ogrodach przygotowani do suszy, pomożemy przyrodzie i sobie oraz zaoszczędzimy trochę pieniędzy” – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Dla uczniów z SP 40, którzy z powodu pandemii nie mogli wziąć udział w akcji montowania zbiornika na deszczówkę, założona zostanie także rabata edukacyjna z przykładowymi gatunkami roślin wilgotnych łąk, odpowiednich do ogrodów deszczowych m.in. kosaćcami, krwawnicami, tojeściami i turzycami. Są to także rośliny miododajne, lubiane przez owady. Dlatego na rabacie zostanie zamontowany dom dla dzikich zapylaczy, który uczniowie samodzielnie zmontowali podczas zeszłorocznej inauguracji Święta Drzewa w Katowicach.

Krótka relacja filmowa z akcji zostanie wysłana we wrześniu do katowickich szkół jako modelowy przykład działań gromadzenia deszczówki i oszczędzania wody, a także zakładania przyjaznych miejsc dla owadów zapylających.

By zaprosić owady zapylające do szkolnego ogrodu i zapewnić im schronienie i pokarm, edukatorzy Klubu Gaja założyli już w ogrodzie osiedle dla owadów i rabatę z roślinami ulubionymi przez motyle i pszczoły. Obsadzili ją m.in. czarnymi bzami, budlejami Dawida, barbulami klandońskimi, przetacznikami, krwawnikami, lawendami i kocimiętkami. W ten sposób spełnili marzenia uczniów, którzy z okazji Dnia Ziemi, w ramach nauki zdalnej, przysyłali na konkurs prace plastyczne przedstawiające wymarzony ogród szkolny. Wśród wielu pomysłów znalazły się m.in.: zbiornik na deszczówkę i zakątki dla dzikich zapylaczy.

Akcja zakładania ogrodu edukacyjnego w SP 40 organizowana jest we współpracy z Miastem Katowice, C&A Foundation, Funduszem Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean Advantage TM.

Fot.1 Klub Gaja - Zakątek dla owadów w SP nr 40 w Katowicach
Fot.2 Klub Gaja - Zbiornik na deszczówkę

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl