Powstaje park nad Jeziorem Kierskim

2015-10-19 15:25

Ponad stu mieszkańców włączyło się w inicjatywę lokalną „W przyjaźni z naturą w parku nad Jeziorem Kierskim”. Dnia 16 października 2015 r. przy wymarzonej  pogodzie uczestnicy posadzili pierwsze drzewa i krzewy na terenie powstającego parku. Jest to jedna z dwudziestu trzech inicjatyw lokalnych, które koordynuje Klub Gaja w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”.

Dzięki finasowaniu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz współpracy poznańskiego Stowarzyszenia Pro-Eko-Vitae i Rady Osiedla Kiekrz z Klubem Gaja powstaje park na 4,5-hektarowym pięknym, malowniczym terenie nad Jeziorem Kierskim. Integracja mieszkańców wokół spraw środowiska, w którym żyją oraz zawiązane więzi społeczne stały się najważniejszą wartością, która zrodziła się podczas zagospodarowania części tego dość dużego terenu.

I etap realizacji konkursowego projektu obejmował posadzenie ośmiu drzew i 250 krzewów na terenie wyznaczonym przez zarządcę. Do tego zadania z ochotą i entuzjazmem przystąpili społecznicy, młodzież szkolna, harcerki oraz mieszkańcy osiedla, biorąc do rąk łopaty, kilofy i saperki. Łącznie tego dnia na terenie przyszłego parku pojawiło się ponad sto osób w różnym wieku po to, by kopać, sadzić, podlewać, podziwiać powstające enklawy nowych nasadzeń w istniejącym naturalnie zadrzewionym terenie – powiedziała Urszula Filimon – Kucharska autorka inicjatywy ze Stowarzyszenia Pro-Eko-Vitae.

Do wydarzenia dołączyli: Pan Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Pani Małgorzata Woźniak, Radna Miasta, delegacja z Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznań, przedstawiciele Rady Osiedla Kiekrz, akcję relacjonował dziennikarz Radia Merkury. W pamiątkowej księdze wydarzenia uczestnicy akcji dzielili się swoimi spostrzeżeniami i myślami: „Będę wraz z rodziną wspierać Państwa pomysł i brać udział w dalszych działaniach”, „Cieszymy się niesamowicie, że w Kiekrzu powstanie takie urocze miejsce!” oraz „Będziemy chętnie odwiedzać! Szczególnie na ogniska. Ale nam Kiekrz pięknieje!:)" to niektóre z nich.

Dziękuję za zaangażowanie w inicjatywę wszystkim uczestnikom wydarzenia, mieszkańcom osiedla Kiekrz, młodzieży i najmłodszym oraz Stowarzyszeniu Pro-Eko-Vitae z Poznania. Wspólna praca, która zintegrowała ludzi z różnych środowisk na pewno przyczyni się do dalszej aktywności na rzecz ochrony środowiska naturalnego wokół Jeziora Kierskiego, a powstający park będzie przykładem dobrych praktyk, ważnych nie tylko dla lokalnej społeczności  – dodaje Paweł Grzybowski z Klubu Gaja, koordynator projektu „Zaadoptuj rzekę”.

Inicjatywa lokalna „W przyjaźni z naturą w parku nad Jeziorem Kierskim” realizowana jest  przez Klub Gaja oraz Stowarzyszenie "Pro-Eko-Vitae" przy współpracy Rady Osiedla Kiekrz oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

 

 

 

 

 

 

Fot. Klub Gaja.

 

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl