Pstrągi i łososie w Białej Tarnowskiej

2014-06-12 15:54

Jak wysoko wybija się z wody łosoś pokonując przeszkody? Czy kumaki kumkają? Na te i wiele innych pytań odpowiadały dzieci i młodzież podczas spotkania  promującego projekt „Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Białej Tarnowskiej”, zorganizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie z udziałem Klubu Gaja.

W spotkaniu brało udział ponad 350 osób z placówek edukacyjnych z Gminy i Miasta Grybów. Pierwszymi uczestnikami były maluchy z Przedszkola „Pod Topolą”,które zaadoptowały rzekę Białą Tarnowską. Dzieci odbijały wizerunek łososia na wstędze, symbolizującej okoliczną rzekę oraz wysłuchały bajki „O łososiu wędrowcu, który zawsze wraca do domu”. W tym samym czasie nad brzegiem Białej Tarnowskiej, odbywało się zarybianie.

Uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej z Białej Niżnej, wpuścili ponad 100 pstrągów potokowych wraz
z wędkarzami z PZW z Nowego Sącza. Po zarybieniu rzeki uczniowie brali udział w przygotowanych dla nich grach
i zabawach edukacyjno – informacyjnych, w których sprawdzali
i pogłębiali zdobytą wcześniej wiedzę na temat m.in. ochrony wód, fauny i flory rzecznej np. o żyjącej w Białej Tarnowskiej małży - skójce gruboskorupowej, a także wykonywali na torbach nadruk łososia. W grach i zabawach edukacyjnych brali też udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Kąclowej, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego ze Stróży, Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego z Grybowa. Dla nich przygotowane były trudniejsze pytania oraz zadania. Uczestnicy mierzyli się i fotografowali z łososiem, królem polskich rzek.

Dzieci kręcąc Wodnym Kołem Fortuny wykazały się dużą wiedzą na temat ochrony wód, rzeki nad, którą mieszkają i zamieszkujących ją gatunków roślin i zwierząt. Pomimo upału były bardzo aktywne – komentuje Paweł Grzybowski, edukator Klubu Gaja.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był happening „Wielki Powrót Łososia do Białej Tarnowskiej”, w którym brali udział uczniowie
i nauczyciele z zaproszonych szkół oraz Wójt Gminy Grybów – Piotr Krok. Podczas happeningu uczestnicy zostali podzieleni na  dwie grupy – symbolizujące rzekę oraz łososie powracające do Białej Tarnowskiej. Wspólny przemarsz z terenu Przedszkola aż nad brzeg rzeki odbył się w rytm falującej rzeki oraz płynących łososi, któremu towarzyszyło głośne skandowanie haseł o powracającym łososiu.

Więcej o projekcie >>>

Galeria:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt „Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Białej Tarnowskiej” realizowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura
i Środowisko.

  • Rzeka Roku 2014

  • Zaadoptuj rzekę 2014

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl