Rzeka Idealna w Krempnej

2018-08-18 09:32

Rzeka Idealna - to motto udziału Koalicji Ratujmy Rzeki w dożynkach gminnych w Krempnej, w Beskidzie Niskim, które odbyły się we środę 15 sierpnia 2018 r. Koalicjanci – edukatorzy Klubu Gaja poprzez gry i zabawy uwrażliwiali na piękno rzeki Wisłoki najmłodszych mieszkańców Krempnej,  a także ich rodziców. Obecni na dożynkach przedstawiciele Fundacji Greenmind prowadzili rozmowy z mieszkańcami - o planowanym w gminie zbiorniku Kąty-Myscowa na Wisłoce. Bo póki co, Wisłoka to rzeka idealna. I niech tak zostanie.

Wisłoka to piękna rzeka. Jedna z tych o które warto bardzo zadbać, gdyż jest naturalna i przepływa przez Beskid Niski, wyglądający jak Bieszczady przed wielu laty. Cud natury. Krajobraz doskonały, idealny. W Krępnej dożynki przygotowano w sposób niezwykle staranny i nawet pogoda dopisała, choć jeszcze rano padało i wzgórza przykrywała mgła. Klub Gaja w swoich działaniach edukacyjnych skupił się w szczególności na dzieciach i młodzieży oraz ich rodzicach. Duże zainteresowanie odwiedzających i uczestniczących w zabawie pozwoliło nawiązać dobre relacje i przestrzeń do rozmów o Wisłoce. Domino rybne, w którym „oczka” zastąpiły ryby, gra planszowa o rzece idealnej oraz lego o tym samym tytule były jednoznacznie odbierane jako ekologiczny przekaz. Wielu dorosłych pytało prowadzących zajęcia o ich zdanie na temat planowanej budowy zapory na Wisłoce.

Jacek Engel z Fundacji Greenmind, członka Koalicji Ratujmy Rzeki, tak mówi o wydarzeniu – „Jesteśmy na dożynkach w Krempnej, bo tu ma być zbudowany zbiornik na Wisłoce. Powiedziałbym raczej, że ma on nie być zbudowany. Jeśli zbiornik zostanie zalany, to zalana zostanie cała wieś Myscowa. Około 100 domów i zabytkowa cerkiew pójdą pod wodę.
Od roku pracujemy z mieszkańcami by ich ośmielić, pobudzić do aktywności, bo sami ekolodzy nie zatrzymają tej inwestycji. Mieszkańcy mają dużo do stracenia. Pobudowali nowe domy, rozwinęli gospodarstwa rolne, w szczególności ekologiczne. Są największym producentem mleka w powiecie jasielskim. O budowie zbiornika wodnego na Wisłoce mówi się od kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy przestali wierzyć w to, że zagrożenie zalanie ich gospodarstw jest realne. Teraz trwa postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej. To właśnie ten czas kiedy mieszkańcy mogą zabrać swój głos! Mamy nadzieję, że nie dojdzie do budowy zapory na tak niezwykłej rzece, jaką jest Wisłoka”.

Wydarzenie organizowane było dzięki wsparciu Fundacji Batorego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju na Rzecz Gminy Krempna – organizatorem dożynek w Krempnej. 

Przeczytaj więcej o Koalicji Ratujmy Rzeki  >>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl