Rzeką Roku 2015 została Ruda zgłoszona przez Rybnik

2015-09-30 11:51

Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów województwa śląskiego, oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Urząd Miasta Rybnik.

Tytuł Rzeka Roku 2015 zdobyła Ruda, którą upodobali sobie kajakarze.  Spływ kajakowy rozpoczynają tą ciekawą rzeką tuż poniżej zapory nigdy nie zamarzającego Jeziora Rybnickiego, a kończą w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich.

Ogromnie się cieszę, że Ruda została Rzeką Roku 2015. Plebiscyt był okazją do tego, by pokazać potencjał przepływającej przez Rybnik Rudy. Śląsk to nie tylko przemysł, ale niesamowite bogactwo naturalne, dzięki temu konkursowi mogliśmy to pokazać. Piękne było wspólne działanie wielu ludzi w trakcie głosowania. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, wsparły nas okoliczne gminy, zaangażowali się urzędnicy, uczniowie rybnickich szkół, firmy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, harcerze z drużyny wodniackiej, firma "Aktywni" organizująca spływy kajakowe, lokalne media i wiele innych osób. Wszystkim, którzy glosowali na Rudę serdecznie dziękujemy – ta rzeka zdecydowanie połączyła ludzi. Zapraszam do Rybnika by przekonać się, jak piękna i malownicza jest Ruda. – mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnik.

Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, zdobywając 5179 głosów. Do konkursu został zgłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Wybudowany jeszcze w XVIII wieku kiedyś był bardzo ważną dla Bydgoszczy drogą wodną. Zbędny dla żeglugi kanał nigdy nie został jednak zasypany, bo już w XIX wieku upodobali go sobie mieszkańcy miasta. Dzisiaj Stary Kanał Bydgoski otoczony z obu stron parkiem z pięknymi, starymi lipami, topolami i kasztanowcami znowu jest bardzo popularny.

Cieszymy się bardzo, że Kanał Bydgoski znalazł się wśród 11 finalistów konkursu Rzeka Roku 2015. Zdobywając drugie miejsce w konkursie Kanał Bydgoski znalazł się na podium w towarzystwie wyjątkowo pięknych polskich rzek. Gratulujemy finalistom i dziękujemy za wyrównaną walkę. Finał konkursu był bardzo emocjonujący. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie  i oddane głosy. Serdecznie zapraszamy też do Bydgoszczy - oprócz malowniczego Kanału Bydgoskiego mamy też mnóstwo innych atrakcji, w tym urzekającą także rzekę Brdę płynącą przez Centrum Miasta. I stanowiącą wizytówkę Bydgoszczy. - mówi Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszcz.

Trzecie miejsce zajęła rzeka Bystrzyca, zdobywając 1415 głosów. Nadrzeczne krajobrazy nietknięte jeszcze ręką człowieka zapierają dech, są jak dzieło sztuki. Pójście nad rzekę to nie tylko obcowanie z dziewiczą przyrodą, to także spotkanie z historią, z losami wielu ludzi. Stare młyny nad wodą szepczą opowieści o czasach, które dawno minęły. Czasy minione, chwile dobre i złe, pierwsze kroki z wędką - to wszystko w połączeniu z płynącą jak czas wodą, tworzy niepowtarzalny klimat. Rzekę Bystrzycę do konkursu zgłosiło Koło PZW „Stoczek” z Zakrzówka.

W całym konkursie internauci oddali 14 527 ważnych głosów,  na stronie odnotowano ponad 77 256 odsłon. Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. 3. edycja konkursu za nami. Cieszymy się, że konkurs Rzeka Roku  spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2015:

1. Ruda - 5495 głosów
2. Kanał Bydgoski - 5179 głosów
3. Bystrzyca - 1415 głosów
4. Wel - 1169 głosów
5. Barycz - 401 głosów
6. Wisła - 267 głosów
7. Złotna - 186 głosów
8. Czarna Przemsza - 162 głosy
9. Biała Tarnowska - 119 głosów
10. Mała Panew – 78 głosów
11. Mała Wisła - 56 głosów

Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę w 1492 miejscach w Polsce, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę. Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej o konkursie >>>

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciach Ruda - Rzeka Roku 2015. Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl