Rzeka Roku – termin zgłoszeń przedłużony!

2013-05-29 10:53

Do 3 czerwca (włącznie) Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia na konkurs Rzeka Roku oraz Zaadoptuj rzekę. Zmieniajmy podejście do polskich rzek, które są głównym źródłem wody pitnej w naszym kraju! – zaprasza Klub Gaja.

Karta zgłoszenia do konkursu zawiera prośbę o krótką charakterystykę wybranego miejsca nad rzeką lub legendę czy relację z nim związaną. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, dla których rzeki są ważne. Mogą w nim uczestniczyć osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, nadleśnictwa, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne.

Najciekawsze z nadesłanych przykładów znajdą się w finale konkursu i na stronie internetowej przygotowanej do głosowania. Do opisów miejsc nad rzekami zostaną dołączone profesjonalne zdjęcia (wykonane na zamówienie Klubu Gaja).  Zgłoszenie, które wygra internetowy plebiscyt zdobędzie  tytuł Rzeki Roku 2013. Jego autor i samorząd, na terenie, którego znajduje się rzeka otrzyma pamiątkową statuetkę.

Wśród zgłoszeń dotychczas nadesłanych są propozycje z dużych miast i małych miejscowości, np. z Brańszczyka, Wisły, Sosnowca, Myślenic, Wrocławia. Zarząd Mienia miasta stołecznego Warszawy zaproponował odcinek Wisły w samym sercu aglomeracji, charakteryzujący się ogromną i niedocenianą wartością przyrodniczą. Towarzystwo Miłośników Andrychowa i Stowarzyszenie na Rzecz Środowiska zgłosiły odcinek Wieprzówki w Rzykach (Małopolska).  To wyjątkowe miejsce dydaktyczne ze względu na różnorodność form geologicznych, rzadkie gatunki ryb, bogactwo ptaków i gadów.  Przedszkole „Słoneczna Szóstka” ze Śremu (Wielkopolska) zaproponowało Promenadę Nadwarciańską  nad brzegiem Warty w centrum miasta. Znajdują się przy niej pomniki poświęcone wybitnym śremianom i 12 drzew – pomników przyrody.

Ze względu na długi weekend i pytania zainteresowanych osób, zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku przyjmowane są do 3 czerwca. Regulamin konkursu.

Konkurs jest elementem programu Klub Gaja – Zaadoptuj rzekę. Stowarzyszenie zaprasza także do konkursu Zaadoptuj rzekętermin zgłoszeń przedłużony do 3 czerwca – na działania wokół i dla rzek i do konkursu Polish Junior Water Prize – dla uczniów, na praktyczne rozwiązania dot. ochrony wód.

Zdjęcia pochodzą ze zgłoszeń nadesłanych do Klubu Gaja w ramach konkursu Rzeka Roku

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl