Rzeka Roku – zbliża się koniec głosowania

2013-09-23 17:20

Internetowy plebiscyt Klubu Gaja na Rzekę Roku 2013 dobiega końca. Najbliższa niedziela - 29 września – będzie ostatnim dniem głosowania. Konkurs jest nowatorską w Polsce formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych polskich rzek. Jego ambasadorem jest pisarka i podróżniczka – Beata Pawlikowska.

Głosowanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. O tym, która rzeka zdobędzie tytuł Rzeki Roku zadecydują internauci oddając swój głos na www.zaadoptujrzeke.pl (przycisk: Konkurs Rzeka Roku 2013 Kliknij aby zagłosować).

Do finału konkursu zakwalifikowano 11 rzek. To niezwykłe przykłady zaangażowania w odkrywanie historii i znaczenia rzek dla przyrody i ludzi. Obok rzek istotnych dla dzikiej przyrody czy dla wędkarzy, znalazły się rzeki przepływające przez miasta przemysłowe. Do niedzieli (22 września) w plebiscycie prowadziły dwie rzeki.

Oto 11 rzek uczestniczących w finale konkursu:

W województwie śląskim: Biała Przemsza pomiędzy Okradzionowem a Sławkowem, Biała Wisełka w Wiśle Czarnem, Warta w Kromołowie, Zimnik w Lipowej.

W województwie małopolskim: Wieprzówka między Rzykami a Sułkowicami, Białka między Nową Białą a Krempachami

W województwie opolskim: Budkowiczanka między Murowem a Zagwiździem.

W województwie łódzkim: Jasień w Łodzi.

W województwie podlaskim: Biebrza w Goniądzu, Sokołda między Czarną Białostocką a Sokółką.

W województwie zachodniopomorskim: Wiśniówka w Goleniowie.

Finalistki konkursu to przepiękne historie troski ludzi o środowisko naturalne i przykłady ludzi o wysokiej kulturze i świadomości, jak cenna jest przyroda, i ile daje możliwości. Wybrane do finału miejsca pokazują, że o rzeki mogą z powodzeniem i z dobrym skutkiem dbać wędkarze, płetwonurkowie, mieszkańcy, uczniowie, ale także artyści. W ochronę przyrody angażuje się naprawdę wielu ludzi. Oby konkurs rozsławił ich dobre imię – komentuje Beata Zamlewska-Pałyga, dziennikarka i członek jury. 

***
Konkurs Rzeka Roku został zorganizowany w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów.

Galeria zdjęć >>>

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl