Szluknij sie z kokotka – Światowy dzień Wody w Katowicach

2019-03-22 05:44

W Światowy Dzień Wody w Katowicach, ruszyła kampania społeczna promująca picie kranówki w Katowicach. Kranówka katowicka - Szluknij sie z kokotka!  – takim hasłem Urząd Miasta, Katowickie Wodociągi oraz Klub Gaja zachęcali mieszkańców do picia wody z kranu. Na Rynku stanęła symboliczna kolejka po wodę do zabytkowego saturatora. Dzieci, które uczestniczyły w happeningu Klubu Gaja przyniosły własne kubki do picia!

Data rozpoczęcia kampanii „Kranówki katowickiej” nie została wybrana przypadkowo: 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale też dzień przed Światowym Dniem Wody. W tym roku towarzyszy mu hasło „Woda dla wszystkich”. Na Rynku tradycyjnie odbyły się z tej okazji  wydarzenia edukacyjne  związane z brakiem dostępu do wody zdatnej do picia, który dotyczy ponad 2 mld. ludzi na całym świecie. Podczas wydarzenia mówiono o korzyściach z picia wody z katowickich kranów m.in. oszczędnościach i ochronie środowiska, czy zmniejszeniu ilości plastikowych śmieci. W katowickim Urzędzie Miasta i w Katowickich Wodociągach woda do picia czerpana jest bezpośrednio z kranów, a nie – jak do tej pory – z plastikowych butelek lub z dystrybutorów wody. 

Mamy w Katowicach dobrej jakości wodę w sieci, dlatego nie widzę powodu, żeby z tego nie korzystać. Ma to również swoje uzasadnienie ekonomiczne i praktyczne. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też ułatwiamy sobie życie. Żeby napić się wody wystarczy odkręcić „kokotek” i już – mówi prezydent Marcin Krupa. – Chcemy do tego samego przekonać mieszkańców, dlatego zaczynamy od siebie – dodaje prezydent.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. W Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i Katowickich Wodociągów pojawiły się pierwsze poidełka z wodą z sieci, które zastąpiły dotychczasowe dystrybutory. Mieszkańcy mogą z nich już korzystać. Dystrybutory zostaną tylko w miejscach, gdzie nie ma innej wygodnej możliwości nalania sobie wody do picia.

Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia. Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym, dlatego poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Próbki wody badane są również przed podłączeniem nowo wybudowanej sieci oraz w przypadku zgłoszeń o pogorszeniu jakości wody. Wodę badają Katowickie Wodociągi, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Sanepid. Katowickie Wodociągi odpowiadają za jakość wody w sieci wodociągowej, za stan techniczny instalacji wodociągowej wewnątrz budynku odpowiada właściciel lub zarządca.

- Katowickie Wodociągi każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta wodę najwyższej jakości. Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Dodatkowo laboratorium naszej Spółki, posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, które jest oficjalnym potwierdzeniem, że uzyskiwane w laboratorium wyniki badań są rzetelne, obiektywne i wiarygodne – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Podczas Światowego Dnia Wody Klub Gaja jak co roku poprzez gry i zabawy edukował najmłodszych katowiczan. Wspólnie z uczniami ze Szkół Podstawowych nr 38, 51 i 10 zorganizował happening „Kolejka po wodę”. Uczniowie, w trosce o środowisko, przyszli na wydarzenie z własnymi kubkami. W ten sposób Klub Gaja zachęcał dzieci by oszczędzały wodę, piły ją z kranu i nie używały jednorazowych kubków. Ten rodzaj edukacji jest nam niezwykle potrzebny i już od dziecka możemy mówić, że używanie wielokrotne ma dobry wpływ na środowisko. Happening został poprzedzony zajęciami w szkołach.

- Woda to my. Jesteśmy wodą i jesteśmy od niej bardziej zależni niż chcielibyśmy przyznać. To rodzi swoje konsekwencje na poziomie społecznym, ekonomicznym, politycznym, a nawet duchowym. Bardzo dobrze, że rozumieją to samorządowcy, angażując się w takie wydarzenia jak Światowy Dzień Wody i w edukację o znaczeniu wody na świecie. Nadszedł jednak czas, związany ze zmianami klimatu, kiedy wszyscy razem powinniśmy zdwoić wysiłki na rzecz oszczędzania i mądrego gospodarowania zasobami wodnymi. To staje się naszym obowiązkiem. Dla nas i przyszłych pokoleń – podsumowuje  Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

SZLUKNIJ SIE Z KOKOTKA!
O haśle kampanii mówi prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego:
Szluknij sie z kokotka", które można by uznać za symbol Śląska - oczywiście, Górnego Śląska, za jego kwintesencję. Zawiera w sobie jego pograniczność, splątane losy dwóch narodów, dwóch państw, które tu się znajdowały i na mieszkańcach tej ziemi odcisnęły swe piętno. Piękny stary kokotek, słowo znane w starej polszczyźnie w znaczeniu 'kogucik' - bo kokot to kogut. Skąd się wzięło przenośne znaczenie kokotka, czyli 'kran', 'kurek'? Ano być może z podobieństwa "kurka" do koguciego łebka? Ma u góry grzebień i wygięty dziób. A skoro kogut to dawniej kur (który rano pianiem budzi nas do życia), czyli kokotem są i kogut i kur, to kokotkiem mogą być i kogucik i kurek jako mały kur i kran, który wystaje ze ściany jak koguci łebek i daje życiodajną wodę. "Mogymy sie ji szluknońć ino trocha", to znaczy zrobić "jedyn szluk", czyli jeden łyk. "Szluknońć" i "szluk" pochodzą od niemieckich słów Schluck 'łyk, haust' i schlucken 'połykać'. W zdaniu "szluknij sie z kokotka" kotłują się więc języki i kultury, obyczaje i tradycje, różnorodne etniczności jak na całym Górnym Śląsku. Cała ta mieszanina skrapla się w jednym szluku czystej wody, która płynie z naszych kokotków.

Organizatorami Światowego Dnia Wody w Katowicach są Klub Gaja, Miasto Katowice, Katowickie Wodociągi, Zakład Zieleni Miejskiej i Straż Miejska w Katowicach.

Zobacz fotorelację na Facebooku>>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl