Sztuka ekologiczna

2013-04-04 14:42

W krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki odbędzie się panel dyskusyjny na temat symbiozy natury i kultury w mieście, czyli prób wykroczenia poza antropocentryczny narcyzm dzięki artystom i ich plonom. Panel towarzyszy wystawie Rezerwat Miasto, której partnerem jest Klub Gaja.

Tematem spotkania będzie analiza działań artystycznych uczących szacunku do natury oraz oddziaływanie takich działań na ekologię. Udział wezmą: Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja; filmowcy - Sylvie i Krzysztof Derdaccy, malarka, performerka, kuratorka i edukatorka - Cecylia Malik i artysta intermedialny, niezależny kurator - Jakub Woynarowski. Spotkanie poprowadzi: Magdalena Worłowska.

Panel jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Cecylii Malik - Rezerwat Miasto. To rodzaj opowieści o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie – jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Kraków odsłania swoje najbardziej tajemnicze i najdziksze zakątki. Staje się miastem brzóz rosnących pomiędzy pasami szybkiego ruchu na Alejach, buków z lasu Wolskiego, akacji z Rynku Głównego czy rzek, wzdłuż których rosną lasy łęgowe i puszcze.

W trakcie trwania wystawy (do 14 kwietnia) można angażować się w projekt Cecylii Malik poświęcony rzece Białce, której grozi degradacja poprzez jej regulację. Część przestrzeni galerii zostanie przekształcona w sztab akcji Warkocze Białki gdzie można pomóc artystce w pracy i obejrzeć fotograficzną dokumentację dewastacji rzek w Małopolsce (autorzy: prof. Roman Żurek i Paweł Augustynek-Halny).

Więcej na: www.bunkier.art.pl

Na zdjęciu: „Modraszek Kolektyw”, fot. Grażyna Makara

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl