Szukamy rzek, które budzą pragnienia!

2013-05-24 07:35

Jeśli chcesz pokazać innym Twoją ukochaną rzekę, miejsce, gdzie często spędzasz nad nią czas, weź udział w konkursie Rzeka Roku Klubu Gaja! A może znasz ciekawą opowieść związaną z rzeką, a jednocześnie z historią lokalnej społeczności lub pojedynczego człowieka – także możesz wziąć udział w tym konkursie. Szukamy ludzi, którzy kochają rzeki i znają ich cudowne tajemnice! Szukamy rzek, które przyciągają i mobilizują do działania.

Zgłoszenia do Rzeki Roku - nowego ogólnopolskiego konkursu - Klub Gaja przyjmuje do 30 maja. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia i krótko uzasadnić swój wniosek. Jeśli propozycja znajdzie się w finale konkursu to pozna ją cała Polska, bo wybór laureata odbędzie się poprzez glosowanie internetowe na stronie www.zaadoptujrzeke.pl (we wrześniu).

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć, na przykład, osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne, wszyscy, dla których rzeki są ważne.

Polskie rzeki, potoki i strumyki umierają – szybciej, niż kiedykolwiek w historii i na wielką skalę. Trzeba wspólnie z przyjaciółmi, kolegami lub sąsiadami zatroszczyć się o pobliską „swoją” rzekę i się nią zaopiekować, bo nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego miesięcznik Wędkarski Świat i wraz ze skupionym wokół niego środowiskiem wędkarzy objął patronatem medialnym konkurs Rzeka Roku i wspiera wszelkie działania edukacyjne Klubu Gaja związane z rzekami – wyjaśnia Jacek Kolendowicz, redaktor naczelny miesięcznika „Wędkarski Świat”.

Dotychczas zgłoszenia do konkursu nadesłano m.in. z woj. śląskiego – to fragment rzeki Białej Przemszy w Jaworznie, potok Zimnik w Dolinie Zimnika w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego oraz rzeka Wisła w centrum Wisły. Nadeszło także zgłoszenie z woj. zachodniopomorskiego. O rzece Parsęcie w Ząbrowie w gminie Gościno informują uczniowie i nauczycielka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Gościnie. „Rzeka jest cennym centrum życia turystycznego, głównie poprzez spływy kajakowe, miejsce spotkań miłośników zimowej kąpieli – morsów oraz miejsce otwartych Ogólnopolskich Zawodów wędkarskich Salmo Parsęty.” – napisano m.in. w zgłoszeniu.

Regulamin konkursu.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl