W Helu – dla Bałtyku, dla rzek, ryb i ludzi

2013-07-24 11:10

Raz w roku Hel, świętuje Dzień Ryby, chcąc tym samym podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego miasta oraz rejonu,. Jednak Bałtyk pustoszeje. Bałtyckie ryby, niegdyś pospolite na naszych stołach, ustępują miejsca obcym gatunkom dlatego Klub Gaja i naukowcy Stacji Morskiej w Helu z okazji Dnia Ryby organizują plenerowe edukacyjne i artystyczne spotkanie – 28 lipca w godz. 11.00-16.00.

Wypuszczanie ryb-latawców, symboliczne wejście do morza w intencji czystych i naturalnych polskich rzek – to tylko niektóre z planowanych akcji. Warsztaty i gry; wystawy i happening Wielki powrót łososia - organizowane są w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Jego partnerem merytorycznym jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG).

Siedziba Klubu Gaja znajduje się w Beskidach, skąd wypływa Wisła, królowa polskich rzek. Wielokrotnie nasze wydarzenia edukacyjne miały miejsce u jej ujścia do morza. Do Bałtyku wpływa większość polskich rzek. Zachęcamy do ochrony ich czystości i naturalności, a przez to także do poszanowania zwierząt, którym służą. Symboliczną rybą jest łosoś, bo potrzebuje czystych i drożnych rzek, żeby dotrzeć do morza, dojrzeć i wrócić do rzeki, w której przyszedł na świat. Dla Klubu Gaja Dzień Ryby w Helu jest więc świętem nie tylko ryb, ale i rzek - wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na plaży przed fokarium w Helu będą uczestnicy rowerowego Rajdu dla Bałtyku. W ciągu 3 miesięcy (od startu - 8 czerwca w Malmö w Szwecji) przejadą 3 500 km, odwiedzając kilkadziesiąt miast 9 państw nadbałtyckich. Zbierają podpisy pod petycją do ministrów środowiska państw nadbałtyckich, wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań (ograniczenie zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim i przywrócenie dobrego stanu ekologicznego do 2021r.).

Dzień ryby w Helu – dzień sławiący ryby, które żywiły i bogaciły nie tylko helan, a dziś stały się rzadkim potrawami na naszych stołach. Bałtyk fenomenalnie gościnny dla ryb morskich, słodkowodnych, dwuśrodowiskowych pustoszeje. Kto uratuje nasze ryby? Rybacy, przetwórcy, konsumenci, naukowcy, politycy czy organizacje pozarządowe? Podyskutuj z nami o rybach. Czekamy – zaprasza prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii  UG.

W Dniu Ryby na plaży przy helskim fokarium stanie wystawa Jakie rzeki takie morze powstała przy współpracy ze Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego, a w fokarium pojawi się wystawa Zaadoptuj rzekę o programie Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę. Proponuje on społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego. W  latach 2005 – 2013 wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach w kraju.
 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl