Woda dla wszystkich - Światowy Dzień Wody!

2019-03-17 20:48

Dzisiaj 2,1 miliarda ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznej wody. Około 4 miliardów ludzi - prawie dwie trzecie ludności świata - doświadcza niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Kobiety i dziewczęta są odpowiedzialne za dostarczanie wody w ośmiu na dziesięć gospodarstw. Ponad 700 dzieci poniżej piątego roku życia umiera codziennie z powodu biegunki związanej z zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. Jedna na cztery szkoły podstawowe nie ma dostępu do wody pitnej. To tylko kilka faktów związanych z kryzysem wodnym i brakiem dostępu ludzi do bezpiecznej wody.

Co to znaczy „bezpieczna woda”? To woda dostępna na miejscu, dostępna w razie potrzeby i wolna od zanieczyszczeń. Dostęp do wody stanowi podstawę zdrowia publicznego i jest kluczowy dla rozwoju zrównoważonego. Nie możemy iść do przodu jako globalne społeczeństwo, podczas gdy tak wielu ludzi żyje bez bezpiecznej wody. Domostwa, szkoły, miejsca pracy, farmy i fabryki walczą o przetrwanie i nie mogą się rozwijać. Kobiety, dzieci, uchodźcy, ludy tubylcze, osoby niepełnosprawne  - są często pomijane, a czasami spotykają się z dyskryminacją, starając się uzyskać dostęp do czystej wody, której potrzebują.

W Katowicach, podczas Światowego Dnia Wody (21 marca, godz. 10.00-12.00, Rynek w Katowicach) zaprosimy mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzież, do edukacyjnych zabaw i gier ekologicznych. Informować będziemy o problemach związanych z kryzysem wodnym, o tym, że kimkolwiek jesteśmy, gdziekolwiek jesteśmy, dostęp do czystej wody jest naszym prawem.

Światowy Dzień Wody zakończy się wspólnym happeningiem „Kolejką po wodę”. W ten sposób razem z uczestnikami wydarzenia zwracać będziemy uwagę na brak dostępu do wody, na który cierpią miliardy ludzi na planecie oraz propagować picie wody z kranu.

W ramach wydarzenia, jak co roku, planowane jest uruchomienie fontanny na Rynku w Katowicach. Światowy Dzień Wody poprzedzi cykl zajęć edukacyjnych w katowickich placówkach oświatowych, które uczestniczyć będą w obchodach Światowego Dnia Wody na Rynku w Katowicach.

Przeczytaj więcej o Światowym Dniu Wody >>> http://www.worldwaterday.org/

Pobierz plakat w pdf>>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl