Wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie Rzeka Roku 2013

2013-11-19 01:47

Wręczenie nagród i wyróżnień dla laureatów i finalistów 1. Ogólnopolskiego Konkursu Rzeka Roku odbyło się w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki, w otoczeniu oficjalnej wystawy szczytu klimatycznego COP19 pod prezydencją Polski.

Nagrodę główną w konkursie zdobyła rzeka Wieprzówka w Małopolsce (na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami), a wraz z nią samorząd Gminy Andrychów oraz Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach, który wsparło Towarzystwo Miłośników Andrychowa i Stowarzyszenie Inicjatyw na Rzecz Środowiska "Montanum".

Konkurs Rzeka Roku 2013 pojawił się niespodziewanie i wpisał się w nasze działania mające na celu uświadomienie wartości, jakie niesie ze sobą czysta i piękna rzeka. Konkurs stał się też okazją do pokazania naszej aktywności, możliwości przekonywania do nieznanej, nieraz nawet samym mieszkańcom, lokalnej rzeki Wieprzówki – mówi Alicja Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.

Przy nagodzonej rzece istnieje ścieżka dydaktyczna i stanowisko dokumentacyjne. Można tu poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 r. nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały.

W uroczystości wzięła udział Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, która jest partnerem strategicznym programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Konkurs Rzeka Roku jest jednym z jego elementów.

Ambasadorem konkursu jest pisarka i podróżniczka – Beata Pawlikowska.

Pamiątkowe wyróżnienia – dyplomy dla finalistów konkursu przygotowano dla: Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa (rzeka Biała Przemsza); Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem (rzeka Biała Wisełka); Cecylii Malik (rzeka Białka); Mirosława Kobeszki, prezesa Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków Meander (rzeka Biebrza); Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (rzeka Budkowiczanka); Przedszkola Miejskiego nr 208 w Łodzi (rzeka Jasień); Stowarzyszenia Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura z Ignatek-Osiedla (rzeka Sokołda); Samorządu Mieszkańców Kromołowa (źródła rzeki Warty); Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (rzeka Wiśniówka) i Anety Balcarek (potok Zimnik).

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl