Wybieramy Rzekę Roku 2013

2013-09-09 09:28

Są ludzie, którzy kochają rzeki i znają ich niejedną tajemnicę. Zabiegają o zachowanie ich dzikiego piękna i życiodajnej roli. Jedna z nich zdobędzie tytuł Rzeki Roku 2013! Weź udział w plebiscycie Klubu Gaja! Poznaj rzeki finalistki konkursu i sam wybierz rzekę, która budzi pragnienia i  motywuje do działania! Ambasadorem konkursu jest pisarka i podróżniczka – Beata Pawlikowska.

Po tygodniu głosowania w konkursie  prowadzą: rzeka Biebrza w Goniądzu (woj. podlaskie) i rzeka Wieprzówka pomiędzy Rzykami a Sułkowicami (woj. małopolskie). Każda z nich zdobyła ponad 1300 głosów (stan na 8 września).

Pozostałe rzeki uczestniczące w konkursie:

Biała Przemsza pomiędzy Okradzionowem a Sławkowem (gmina Sławków, woj. śląskie) zgłoszona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa  ∙ Biała Wisełka w Wiśle Czarnem (miasto Wisła, woj. śląskie), którą opiekuje się Szkoła Podstawowa nr 2 w Wiśle Czarnem ∙ Białka między  Nową   ∙ Białą a Krempachami (gmina Nowy Targ, woj. małopolskie), w której obronę zaangażowała się artystka Cecylia Malik ∙ Budkowiczanka między Murowem a Zagwiździem (gmina Murów, woj. opolskie), rzeka zgłoszona przez Stobrawski Park Krajobrazowy ∙ Jasień w Łodzi (miasto Łódź, woj. łódzkie) – odkryta przez dzieci i nauczycieli z Przedszkola Miejskiego nr 208 w Łodzi ∙ Sokołda między Czarną Białostocką a Sokółką (gmina Czarna Białostocka, woj. podlaskie), o którą troszczy się Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura z Ignatek-Osiedla ∙ Warta w Kromołowie (gmina Zawiercie, woj. śląskie), której źródła są dumą Samorządu Mieszkańców Kromołowa  ∙ Wiśniówka w Goleniowie (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie), zaadoptowana przez Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy ∙ Zimnik w Lipowej (gmina Lipowa, woj. śląskie), ulubiony potok mieszkanki Lipowej

Pełne opisy 11 finalistek >>>

Głosowanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. O tym, która rzeka zostanie laureatką zadecydują internauci oddając swój głos na www.zaadoptujrzeke.pl . Głosowanie trwa do 29 września.

Od 18 lat jestem zawodowo związany z wodą, a mimo to, będąc członkiem jury, dowiedziałem się o naszych rzekach wielu rzeczy nowych, jak również wielu pięknych rzeczy o ludziach, którzy objęli je swoją opieką. A rzekami trzeba się opiekować. Lektura materiałów zgłoszonych do konkursu sprawiła mi wielką satysfakcję a jako wędkarz cieszę się, że w gronie finalistów znalazły się programy w których z należnym szacunkiem spotkały się ryby i problemy związane z ich ochroną – mówi Marek Szymański, członek jury konkursu, zastępca redaktora naczelnego magazynu Wędkarski Świat. 

Foto: Tomek Pikuła

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl