Zespół z II LO w Poznaniu jedzie do Sztokholmu

2014-06-06 13:00

Konkurs Polish Junior Water Prize 2014, koordynowany przez Klub Gaja, został rozstrzygnięty. Zwycięski zespół w składzie: Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna oraz Beata Urbanek, to uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Nagrodzona praca nosi tytuł „Analiza preferencji młodzieży oraz badania laboratoryjne polskiej wody butelkowanej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości butelki”.

Konkurs Polish Junior Water Prize jest krajowym etapem konkursu Stockholm Junior Water Prize, który jest organizowany corocznie, w ramach Światowego Tygodnia Wody (World Water Week), od 1997 roku. W ten sposób Międzynarodowy Instytut Wody w Sztokholmie zachęca młodzież do tworzenia projektów naukowych dotyczących ochrony wód.

Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna oraz Beata Urbanek
z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, będą prezentować swoją prace oraz walczyć o nagrodę wręczaną przez szwedzką Księżniczkę Wiktorię podczas Światowego Tygodnia Wody
w Sztokholmie (31 sierpnia do 5 września). Zwycięska praca jest innowacyjna, poparta statystykami i badaniami, które mogą zostać wykorzystane przez innych, nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Drugie miejsce zajął zespół z Akademii Młodych Biologów „Lykeion”, Pracowni Biologii i Centrum Edukacji Ekologicznej, Pałacu Młodzieży w Katowicach, w składzie Emilia Mandalka, Martyna Morgaś oraz Marcin Kleberg, za prace zatytułowaną „Woda-skarb ludzkości”. Trzecie miejsce, natomiast – zespół z Gimnazjum nr 2 w Nisku, w składzie Dagmara Czarnota, Iwona Rzekę oraz Paweł Piotrowski, za pracę pt. „  Rzeka to nie tylko woda, to także życie!”. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia: Marek Gotowski, Maria Król, Anna Nagórska z I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za pracę „Usługi Ekosystemowi rzeki Kaczej” oraz Natalia Ziarko, Robert Uro i Adrianna Łukowska z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu za pracę „Wtórne wykorzystanie wody opadowej na terenie naszej szkoły”.

Konkurs Junior Water Prize ma niezwykły potencjał związany z promowaniem i upowszechnianiem ważnych dla nas wszystkich kwestii ochrony lokalnego środowiska przyrodniczego. Myślę, że to również wspaniała okazja do przećwiczenia tak ważnych umiejętności jak praca zespołowa i realizacja projektów. Zgłoszenia konkursowe wskazują, że te umiejętności oraz kompetencyjne wsparcie nauczycieli lub innych naukowych autorytetów decydują nie tylko o jakości realizowanych projektów, ale przede wszystkim o ich praktycznym zastosowaniu i przełożeniu na jakość życia i przyrody nas wszystkich – mówi przewodnicząca Jury Ewa Konczal (Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego).

W Jury konkursu Polish Junior Water Prize znaleźli się także: dr Anna Kalinowska (Uniwersytet Warszawski), Agnieszka Kozłowska-Korbicz (Ministerstwo Środowiska), Urszula Kontowska (Fundacja PKO Banku Polskiego), prof. Krzysztof Skóra (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) oraz Jacek Bożek i Paweł Grzybowski (Klub Gaja).

  • Rzeka Roku 2014

  • Zaadoptuj rzekę 2014

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl