Aleja Jesionów w Oleśnicy

2016-06-05 12:13

W Oleśnicy, w Parku nad Stawami, wzdłuż rzeki Oleśnicy, powstała Aleja Jesionów. W sobotę (4 czerwca 2016) ponad 80 drzew posadzili oleśniczanie razem ze Stowarzyszeniem Razem dla Oleśnicy i Klubem Gaja. Jesiony wyniosłe, tworzą cenne zbiorowiska leśne - lasy łęgowe. Niestety w ostatnim dwudziestoleciu cierpią na chorobę zamierania. Oleśniczanie wspólnie postanowili ratować ten cenny gatunek. Młode jesiony otrzymały imiona a uczestnicy specjalne certyfikaty.

„Wprowadzenie jesionu na teren oleśnickich wodociągów”  to inicjatywa obywatelska Stowarzyszenia Razem dla Oleśnicy, która realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”.  Do akcji licznie włączyli się oleśniczanie z burmistrzem Michałem Kołacińskim i prezesem Klubu Gaja Jackiem Bożkiem na czele.

Weźmy się do pracy. Chciałem wszystkich serdecznie przywitać i podziękować przede wszystkim rodzicom, którzy skorzystali z zaproszenia. Jeśli dzisiaj posadzicie to drzewo, jestem przekonany, o tym, że będziecie pilnować jak będzie rosło, a wasze dzieci będą miały mega satysfakcję za kilka lat. Powiedzą, tak tato, to jest moje drzewo. Życzę owocnej pracy, no trochę musicie się spocić… - powiedział witając uczestników Michał Kołaciński, burmistrz Oleśnicy.

Wszyscy wzięli się więc do pracy i tak powstała Aleja Jesionów. Posadzone jesiony wzbogacą drzewostan Parku nad Stawami i przyczynią się do odtwarzania lasów łęgowych, niegdyś powszechnie występujących na terenach zalewowych rzek. Jesiony w całej Europie cierpią na chorobę zamierania. Odtworzenie ich siedliska nad Oleśnicą umożliwi wprowadzenie na te tereny chronionego w Unii Europejskiej motyla przeplatki maturny, dla gąsienic której najważniejszą rośliną żywicielską są jesiony wyniosłe. Posadzenie alei w połączeniu z pobliskim parkiem nad miejskimi stawami umożliwi migrację gatunków chronionych wzdłuż rzeki.

Jesiony otrzymały tabliczki z imionami. Każdy uczestnik otrzymał także certyfikat z dokładnym położeniem  geograficznym – GPS  swojego drzewa. Aby mógł go doglądać.

Miło jest zasadzić piękne drzewo, tym bardziej, że wokół tych drzew buduje się kapitał społeczny tak bardzo potrzebny w pracy dla Ziemi – skomentował wydarzenie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Drzewo nazwiemy imieniem Tymon - na cześć naszego synka.  Jesteśmy za takimi akcjami, chętnie w nich uczestniczymy – podsumowała  Monika, mama Tymka, mieszkanka Oleśnicy.

Inicjatywy obywatelskie „Zaadoptuj rzekę” mają na celu m.in. zainspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz najbliższych rzek, jezior czy stawów. 

Inicjatywa obywatelska „Wprowadzenie jesionu na teren oleśnickich wodociągów” realizowana jest przez Stowarzyszenie Razem Dla Oleśnicy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl