Hotele dla zapylaczy w stylu świdermajer

2016-02-05 09:21

„Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” to inicjatywa społeczna realizowana przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Działania przeprowadzono w Woli Karczewskiej, Otwocku-Mlądzu i Otwocku. Dzikie zapylacze mogą zamieszkać w nowopowstałych 60 dużych hotelach i 150 mniejszych domkach, 300 osób poszerzyło swój zakres wiedzy na 3 wykładach dotyczących życia pszczół i innych owadów zapylających.

W ramach inicjatywy „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” sfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyły się trzy duże imprezy plenerowe, podczas których mieszkańcy powiatu otwockiego mieli możliwość poznania życia pszczół i innych dzikich zapylaczy, konieczności ich ochrony. Uczestnicy imprez poznali szereg działań jakie mogą podjąć by chronić pszczoły i inne owady zapylające. Najwięcej radości sprawiło uczestnikom budowanie hoteli dla pszczół w stylu świdermajer oraz budowa mniejszych domków dla zapylaczy, które każdy budowniczy mógł zabrać do własnego domu by umieścić je w ogrodzie lub na balkonie.

8 sierpnia w Woli Karczewskiej impreza odbyła się na terenie Wiejskiego Domu Kultury nad Świdrem z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. Około 90 osób zbudowało 20 dużych hoteli, które zostały rozmieszczone na terenie Domu Kultury (5 z nich na terenie Izby Regionalnej w sąsiedniej Gliniance). Poza tym powstało około 45 małych domków, które budowniczy zabrali ze sobą, by umieścić je na swoich balkonach, w ogrodach lub na działkach. W czasie budowy stolarz Tomek opowiadał o charakterze lokalnego stylu architektonicznego świdermajer. W sali Domu Kultury odbył się wykład nad temat pszczelarstwa, pszczelarz Dariusz przyniósł nawet pszczoły, by można było się im przyjrzeć z bliska, a także miód do degustacji. Zostały posadzone rośliny miododajne oraz na terenie Domu Kultury została ustawiona tablica informacyjna o projekcie i potrzebie ochrony owadów.

5 września 2015 roku na terenie Gimnazjum nr 1 w Otwocku-Mlądzu nad samym Świdrem odbyła się druga impreza projektu. Do południa zbijaliśmy duże hotele, a także odbył się wykład na temat pszczół, który poprowadził Kamil Baj. Po południu zbijających wyraźnie przybyło – powstawało nawet 10 domków jednocześnie! - opowiadał  Karol z Fundacji Łąka. Animatorzy wspólnie z dziećmi i nauczycielami zasadzili rośliny miododajne, więc a wiosnę na terenie Gimnazjum powstanie łąka kwietna dla pszczół – dodaje. W efekcie powstało 20 hoteli dla pszczół oraz ok. 50 małych domków dla zapylaczy. W ten sposób w okolicy powstała gęsta sieć hoteli dla owadów zapylających co przyczyni się do wzrostu populacji dzikich zapylaczy z rodziny pszczołowatych.

Kolejne działanie jakie przeprowadziło Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” – autorzy inicjatywy odbyło się w Otwocku. 3 października Muzeum Ziemi Otwockiej gościło u siebie budowniczych hoteli i domków dla zapylaczy. W warsztatach wzięło udział 130 osób: mieszkańcy Otwocka, uczniowie miejscowych szkół i harcerze ze szczepu „NIE”. Gościem specjalnym był Klub 50+ ze Stoczka Łukowskiego, który chętnie angażuje się w działania na rzecz środowiska naturalnego. W czasie imprezy powstało 55 małych domków, 20 dużych hoteli oraz zostały posadzone rośliny miododajne: borówki, maliny, jeżyny, porzeczki i derenie, które lubią zacienienie jakie daje im las rosnący „za płotem” Muzeum.

Inicjatywa obywatelska „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” realizowana jest przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl