Pierwsza troć w oku kamery

2015-11-13 09:47

W  Marszowicach uruchomiono całodobową stację monitorującą powrót troci wędrownych na tarliska. Dzięki stacji będzie można zebrać dane, a także pomóc rybom w pokonaniu przeszkody jaką jest stopień wodny, który nie posiada przepławki służącej migracji ryb. Tą inicjatywę lokalną Klub Gaja realizuje wraz z Klubem Miłośników Ryb Łososiowatych i Prądolubnych „Kingfisher Club” przy Polskim Związku Wędkarskim we Wrocławiu przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tylko poprzez działania wspomagające trocie w pokonaniu nienaturalnej przeszkody w Maraszowicach – odłów i przerzut - możliwy będzie ich powrót do naturalnych tarlisk w dorzecze Bystrzycy. Dzięki stacji monitorującej wolontariusze i członkowie Klubu Miłośników Ryb Łososiowatych i Prądolubnych „Kingfisher Club” będą mogli zebrać dane metryczne dotyczące powracających ryb, określić fragmenty zlewni rzeki wybierane na tarliska by walczyć w kolejnych latach o budowę przepławki.

Pierwszym krokiem inicjatywy było zamontowanie ważącego blisko 170 kg namiotu z wyposażeniem nad Bystrzycą. W ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja zakupiono także kamery podwodne, ogrzewanie i umeblowanie stacji. Monitoring troci rozpoczął się w piątek 6. listopada i będzie trwać 24 godziny na dobę!

Sobota, 07.11.2015, godz. 0:36! Pierwsza troć w oku kamery podwodnej! Przez kilka godzin tylko przepływające liście i nagle... piękna płetwa tłuszczowa i szeroki, prosto zakończony ogon kilkudziesięciocentymetrowej ryby! Wszyscy wrzasnęliśmy zrywając się jak oparzeni! Na most! A tam jeszcze kilkunastosekundowy kontakt wzrokowy z rybą stojącą nad jasną łachą piachu...REWELACJA! -  tak na profilu facebook obserwacje komentuje jeden z członków Kingfisher Club Wrocław .

W inicjatywę zaangażowani są także wędkarze Okręgu PZW we Wrocławiu,  środowisko naukowe Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, lokalni mieszkańcy, a także Grupa Realizacyjna Społecznej Straży Rybackiej. Powstanie stacji monitorowania wędrówek troci służyć będzie ochronie tego gatunku oraz innych, żyjących w Bystrzycy zwierząt i roślin. W przyszłości pozwoli to na ustanowienie odpowiednich obrębów ochronnych oraz na zwrócenie uwagi miejscowych społeczności, instytucji i organów państwowych na problem braku drożności rzeki Bystrzycy i konieczność przyśpieszenia budowy przepławek dla ryb.

Trocie obserwować można na profilu facebook Kingfisher Club Wrocław >>>>

Inicjatywa lokalna „Monitoring powrotu troci wędrownych na tarliska w Dorzeczu Bystrzycy – wyposażenie stacji monitoringowej” realizowana przez Klub Gaja oraz Klub Miłośników Ryb Łososiowatych i Prądolubnych „Kingfisher Club” przy Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl