Rzeka Roku 2013

2013-05-08 06:15

Klub Gaja ogłasza ogólnopolski konkurs Rzeka Roku 2013. Wspólnie zmieniajmy podejście do polskich rzek, które są głównym źródłem wody pitnej w naszym kraju! Szukamy inicjatyw, dzięki którym rzeki zostały na nowo okryte, uratowane, ochronione lub stały się symbolem ważnych wydarzeń społecznych czy osobistych. Szukamy miejsc nad rzekami, które wiążą się z przygodą, wzruszeniem, albo radością. Szukamy rzek – wizytówek lokalnych społeczności.

Termin nadsyłania zgłoszeń - do 30 maja.

Zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku mogą nadsyłać osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne, wszyscy, dla których rzeki są ważne. Ze zgłoszeń (przyjmowanych do końca maja 2013) kapituła wyłoni 11 finałowych propozycji. Najlepszą z nich wybiorą internauci w plebiscycie na Rzekę Roku na stronie www.zaadoptujrzeke.pl (wrzesień 2013 r.).

To pierwszy tego typu konkurs w Polsce. Każda społeczna inicjatywa związana z rzeką lub lokalnym potokiem, strumieniem czy jeziorem sprawia, że to miejsce przestaje być anonimowe, nieprzyjazne, a staje się rozpoznawalne. Ludzie kojarzą je z przyjemnymi emocjami, chętniej odwiedzają, a dzięki temu zaczynają czuwać nad tym by utrzymywać tam czystość i porządek - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja w wywiadzie „Rzeka to skarb”.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia. (Regulamin konkursu tutaj.) Podczas gali w Warszawie statuetkę Rzeka Roku otrzyma zgłaszający i przedstawiciele władz samorządowych, na których terenie znajduje się rzeka - laureat.

Konkurs Rzeka Roku to nowy element programu Zaadoptuj rzekę, prowadzonego przez Klub Gaja od 2005 r. Dzięki niemu ponad 900 fragmentów polskich rzek, potoków, jezior, stawów znalazło swoich społecznych opiekunów. To osoby, organizacje, placówki oświatowe i samorządy, które podjęły się rzeczywistych działań na rzecz środowiska naturalnego. Klub Gaja zaprasza także do udziału w konkursach: Zaadoptuj rzekę i Polish Junior Water Prize (wraz z Międzynarodowym Instytutem Wody w Sztokholmie) i do wspierania ochrony polskich rzek. Tę możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego. Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną (już ponad 30 000 osób) wspierają wybraną przez siebie inicjatywę charytatywną.
W obszarze EKOLOGIA jest nią program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl