Spływ kajakowy Rzeką Roku 2015

2015-10-27 15:46

Wczoraj nad rzeką Ruda Klub Gaja uroczyście wręczył laureatom konkursu Rzeka Roku 2015 - Prezydentowi Miasta Rybnika oraz Urzędowi Miasta Rybnika pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wyjątkowa uroczystość została połączona ze spływem kajakowym rzeką Rudą oraz piknikiem i koncertem nad rzeką.

O godzinie 16.00 rozpoczął się spływ rzeką Ruda, który zorganizowali miłośnicy rzeki – firma „Aktywni” z Rybnika. Kilkadziesiąt osób, mieszkańców Rybnika oraz gości przybyłych na uroczystość mogło tego dnia spróbować swoich sił mierząc się z rzeką. Spływ zakończył się wieczorem przy blasku księżyca. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na biwak, podczas którego zostały wręczone nagrody główne konkursu Klubu Gaja. Statuetki Rzeka Roku 2015 otrzymał Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz Urząd Miasta Rybnika. Jedną ze statuetek Prezydent Rybnika w podziękowaniu za aktywny udział w internetowym głosowaniu i promocje Rudy przekazał Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska. Ruda przepływa przez tę gminę, a jej mieszkańcy aktywnie włączyli się w głosowanie i promocję przedsięwzięcia.

Następnie listy z podziękowaniami za działania na rzecz rzeki i zaangażowanie w promocję konkursu otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Rybnika: Jacek Kluczniok – Firma Handlowo-Usługowa „Aktywni”, Janusz Fidyk – Nadleśniczy PGLLP Nadleśnictwo Rybnik, Robert Pabian –  Nadleśniczy PGLLP Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, phm. Jan Froehlich – 6 Harcerska Drużyna Żeglarska  im. kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, Andrzej Jankowski – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stodoły, Dorota Menżyk – Przewodnicząca Rady Dzielnicy Stodoły oraz Bernard Oblonk – Członek Rady Dzielnicy Stodoły. Pieśni żeglarskie, żonglerka ogniem i pokaz sztucznych ogni zakończyły imprezę nad rzeką Rudą.

Ogromnie się cieszę. Ruda została Rzeką Roku 2015! Sukces uczciliśmy symbolicznym spływem kajakowym na krótkim odcinku rzeki. A potem spotkaliśmy się na bardzo radosnym świętowaniu –  było piknikowo, biwakowo i bardzo radośnie. Wspaniale, że udało się zjednoczyć wokół głosowania wiele różnych środowisk. Począwszy od mieszkańców Rybnika przez sąsiednie samorządy, firmy związane z turystyką wodną, harcerzy,  a skończywszy na okolicznych nadleśnictwach. To głosowanie jest dowodem, że rzeka łączy ludzi. Już dziś planujemy w kolejnym roku wiele wydarzeń, które mogłyby odbywać się na rzece i w jej bliskim towarzystwie. Przymierzamy się do oznaczenia turystycznie szlaku wodnego. Chcemy oprócz przemysłowego Śląska pokazać, że jest on też zielony i ciekawy przyrodniczo. Zapraszam na dziką, bogatą w piękne meandry Rudę – powiedział Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnik.

Rzeka Ruda jest najdłuższą (51,5 km) i największą rzeką w rejonie rybnickim. Nazwa jej wzięła się od występującej tu rudy darniowej, która spowodowała, że koryto rzeki i jej brzegi nabrały barwy rudej. Wypływa z zalewu w Stodołach i przez Rudy Wielkie, Rudę Kozielską, Kuźnię Raciborską, Siedliska wpływa do Odry w miejscowości Turze. Rzeka u źródeł przypomina strumień, w środkowym biegu przepływa przez Zalew Rybnicki, dalej to już rzeka dzika, meandrująca wśród pięknych lasów sosnowych. Rzeka przepływa przez Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje” Rud Wielkich.

Ruda po zmierzchu, z kajaka, okazała się wielkim zaskoczeniem. W sercu aglomeracji śląskiej dzika przyroda i człowiek mogą ze sobą współzależnie trwać. Unoszące się mgły, skupienie i cisza potwierdziły, że zwycięstwo Rudy w konkursie Rzeka Roku było jak najbardziej zasłużone - powiedział po przepłynięciu rzeki Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym i kulturowym wokół nich. Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Od początku programu „Zaadoptuj rzekę” dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób otoczono opieką 746 rzek i akwenów w 1492 miejscach w Polsce.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl