Sprzątanie i „zapylanie” Parsęty

2016-05-22 16:10

W dniu 21 maja już po raz 11. odbyło się „Wielkie Sprzątnie Parsęty” organizowane przez Porozumienie dla Parsęty, firmę Troton oraz Klub Gaja. W tym roku wydarzenie odbyło się w ramach lokalnej inicjatywy pn. „Wielkie sprzątanie i zapylanie Parsęty”.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset wolontariuszy, pracowników firmy Troton, strażaków, strażników granicznych, wędkarzy oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Zbieranie pozostawione przez mieszkańców, turystów oraz wylewającą rzekę śmieci zakończyło się wypełnieniem dwóch kontenerów. W trakcie imprezy ze sceny przygotowanej przez organizatorów do uczestników zwracali się samorządowcy, ekolodzy, wędkarze a nawet europoseł Czesław Hoc.

W ramach lokalnej inicjatywy pn. „Wielkie sprzątanie i zapylanie Parsęty” edukatorzy Klubu Gaja wspólnie z uczestnikami sprzątania Parsęty zbudowali 50 małych domków dla zapylaczy oraz hotel dla zapylaczy, które rozmieszczone zostały na terenie gmin Gościno i Dygowo. Podczas budowy domków i hotelu uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami nt. rodzimych zapylaczy i ich roli w środowisku naturalnym oraz potrzebie przeciwdziałaniu zanikaniu owadów zapylających.

Impreza zyskała wielki rozgłos m. in. dzięki relacji na żywo nadawanej z nad Parsęty przez Radio Koszalin.

Inicjatywa obywatelska „Wielkie sprzątanie i zapylanie Parsęty” realizowana jest przez mieszkańców oraz Klub Gaja w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl