Sprzątanie Parsęty między kroplami

2014-05-12 15:17

Pomimo zmiennej pogody w Wielkim Sprzątaniu Parsęty organizowanym przez Porozumienie dla Parsęty, którego liderem jest firma Troton, wzięło udział ponad 600 osób. Była to już IX edycja tej imprezy, w której jak co roku uczestniczył Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę.

Na Wielkie Sprzątanie Parsęty przybyli mieszkańcy okolicznych wiosek, uczniowie szkół, wędkarze, mieszkańcy Gościna i Kołobrzegu. Sprzątano brzegi i okolicę na przestrzeni kilku kilometrów. Zebrano przyczepę śmieci. Jednak coroczna akcja i edukacja przynosi efekty. Każdego roku śmieci jest mniej. W trakcie imprezy Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, prowadził gry i zabawy, m.in. „Rzeka idealna” oraz zajęcia w terenie, których elementem było badanie jakości wody. Udział w nich brały dzieci z gminy Gościno nad Parsętą oraz młodzież z Ligi Ochrony Kraju z Białogardu. Wyniki badań wód rzeki pokazały, że stan wody jest zadowalający (ph-7, azotany-10 mg/l, fosforany- 0,25 mg/l, temperatura wody 12,9 stopni Celsjusza).

Już po raz dziewiąty, wraz ze społecznością lokalną dbamy o naszą rzekę. Najbardziej cieszy mnie      i Klub Gaja to, że zbieramy coraz mniej śmieci, a na imprezę bez względu na pogodę przychodzi coraz więcej ludzi – podsumowuje Jan Wołejszo Prezes firmy Troton.

Po sprzątaniu nastąpił uroczysty moment zamontowania nad Parsętą Znaku Wodnego z informacją      o odległości miejsca „zaadoptowanej” rzeki do źródeł oraz do ujścia do Bałtyku. Ten znak to nagroda   w programie Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja  przyznana w 2013 roku dla Porozumienia dla Parsęty za najciekawsze przeprowadzenie działań. Znak wodny uroczyście montowali: Jan Wołejszo – Prezes firmy Troton,  Janusz Gromka – Prezydent Kołobrzegu i Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja.

  • Rzeka Roku 2014

  • Zaadoptuj rzekę 2014

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl