Warkocze popłynęły jak rzeki

2013-11-24 19:03

Wyplatane od początku szczytu klimatycznego Warkocze dla rzek, jak strugi wody wypłynęły z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Było to ostatnie, podczas COP19, wydarzenie Klubu Gaja, skierowany do szerokiej publiczności, nastawione na powszechną edukację o potrzebie ochrony środowiska.

Warkocze wyplatane były przez cały okres szczytu klimatycznego, podczas happeningu Rzeki dla klimatu - warkocze dla rzek. Publiczność nie zawiodła. Pletli dorośli, dzieci i młodzież, obcokrajowcy, całe rodziny, a nawet pracownicy Pałacu Kultury i Nauki, którzy także donosili tkaniny. Pierwszymi oficjalnymi gośćmi na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja, którzy przyłączyli się do wyplatania były: prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska - Beata Jaczewska.

W piątek (22 listopada) warkocze, jak strumienie i rzeki, popłynęły przez wejście główne Pałacu, zaskakując przechodniów i turystów. W performance Rzeki dla klimatu - Warkocze dla rzek wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 42 i słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie; osoby, które plotły warkocze w trakcie happeningu oraz przedstawiciele Wydziału Infrastruktury m.st. Warszawy. Z udziałem ponad 60 wolontariuszy rozłożono około ośmiu kilometrów warkoczy!Tkaniny, z których je pleciono znalazły się też we włosach niektórych uczestniczek wydarzenia.


Zobacz foto.

Zobacz film, przeczytaj relację na wyborcza.pl.

 

Warkocze, symbolizujące troskę i współpracę na rzecz ochrony polskich rzek, tworzone były w Pałacu Kultury i Nauki przez 10 dni. Skutki zmiany klimatu w Polsce będą szczególnie odczuwalne ze względu na zasoby wody. Wskutek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery w Polsce zmieni się sezon opadów: będzie ich więcej w chłodnych miesiącach i mniej latem. Ta sytuacja odbije się na rzekach, które są głównym rezerwuarem wody pitnej w kraju i ostatnimi korytarzami ekologicznymi.

Pomysłodawczynią społecznego wyplatania warkoczy dla rzek jest Cecylia Malik – malarska, kuratorka sztuki współczesnej i performerka. Po raz pierwszy Warkocze dla rzek zaczęła tworzyć angażując siebie i otoczenie w obronę rzeki Białki (na Podhalu) zagrożonej regulacją. Warkocze (ok. 6, 5 km) zostały rozwinięte z wieży ratuszowej w Krakowie i nad bronioną rzeką Białką. Później posłużyły do pracy artystycznej na Festiwalu Aquamediale w Lüben w Niemczech. Jeden z warkoczy został przekazany Dyrekcji Generalnej Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli.

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Konferencji Klimatycznej 2013 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw.  To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.


Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl