Zwycięzcy w konkursie Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” zostali nagrodzeni

2016-12-16 16:56

W październiku rozstrzygnięty został konkurs Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę 2016”. Jury wyłoniło 8 laureatów w 3 kategoriach. W ostatnim tygodniu zwycięskie szkoły odebrały nagrodę główną w konkursie czyli przyjazd edukatorów Klubu Gaja z całodniowymi zajęciami do ich placówek.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie, Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego w Rybniku i Szkoły Podstawowej nr 16 w Rybniku zmierzyli się z kilkoma ciekawymi zadaniami. Dzieci i młodzież w każdej ze szkół wzięli udział w grze szkolnej związanej z programem „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Zajęcia edukacyjne były inspirujące i ciekawe, więc wszyscy chętnie i z pełną determinacją przystąpili do zaproponowanych im zadań.

„Zielony quiz” to propozycja zajęć edukacyjnych, podczas których uczestnicy mieli rozpoznać gatunki zwierząt zamieszkujących strumienie górskie, rzeki, jeziora, Morze Bałtyckie oraz tereny nadbrzeżne. Pliszka górska, traszki, troć „Zenek”, łosoś czy pluszcz niejedną osobę zaskoczyły swoim wyglądem. Mały pluszcz, którego prawdziwe gniazdo mogli obejrzeć uczestnicy quizu również wzbudzał wiele pozytywnych emocji i chyba każdy uczeń będzie wiedział, że jest to sprytny ptaszek pod ścisłą ochroną, jedyny z ptaków śpiewających, który potrafi nurkować.

„Wodne domino” zaskoczyło wszystkich swoją formą. Duże czerwone kostki i gatunki ryb dwuśrodowiskowych zamiast oczek powodowało, że nauka nie była nudna, a rywalizacja, która drużyna pierwsza skończy dodawała dreszczyku emocji grze. I tutaj certa, okoń, szczupak oraz inne ryby można było zobaczyć i poznać ciekawostki z ich życia.

Kolejne punkty można było zdobyć odpowiadając na pytania w „Wodnym kole fortuny”. Kręcąc kołem uczniowie trzymali kciuki by wylosować swoje ulubione kategorie, np. Morze Bałtyckie, Rzeki i doliny rzeczne czy ryby i inne zwierzęta nad wodą. Niektóre pytania okazały się łatwe inne trudniejsze, ale zgodnie z powiedzeniem „fortuna kołem się toczy”, oprócz wiedzy przydało się trochę szczęścia.

Gra planszowa „Rzeka idealna” oraz dla młodszych uczniów „Lego Rzeka idealna” to zabawy, podczas których dzieci i młodzież miały możliwość zapoznania się z ekosystemem rzecznym od źródeł rzeki do jej ujścia. Sposób przedstawienia takiej lekcji przyrody uczniom spodobał się bardzo. Na „planszówce” można było poskakać i odpowiadając na zadawane pytania uzyskać kilka punktów. Budując rzekę idealną z klocków lego, dzieci wykazały się niejednokrotnie wyobraźnią i wiedzą jak rzekę „urządzić”, by była przyjazna dla ludzi i zwierząt.

Na pamiątkę każdy z uczestników zajęć mógł odbić na przyniesionej koszulce szablon ze szczupakiem lub łososiem. Szczupak jest rybą z herbu Rybnika i wiedziało o tym każde dziecko z rybnickiej Szkoły Podstawowej, a łosoś niegdyś królował w Wiśle, o czym przypominali gimnazjaliści z Warszawy.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie „Zaadoptuj rzekę”, jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że zajęcia edukacyjne, które były nagrodą główną w konkursie tak bardzo podobały się wszystkim uczniom – skomentował Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Konkurs Zaadoptuj rzekę, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego, zachęca do działania dla rzek, tak aby podejmowane w ramach programu inicjatywy były ciekawie przeprowadzone, dla dużej grupy odbiorców, przy szerokiej współpracy. Najciekawsze działania pomogą upowszechnić dobre praktyki programu Zaadoptuj rzekę.

Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu ponad 196 000 osób w latach 2005 – 2016 w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 772 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1540 miejscach w Polsce.

Więcej informacji:
www.zaadoptujrzeke.pl

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl